Zlomenina kotníku
28/08/2014
Kategorie: Novinky, Úrazy

Zlomenina patní kosti

Zlomenina patní kosti je jedna z nejkomplikovanějších úrazů dolní končetiny, která většinou zanechává trvalé následky. Patní kost má pro nás velký význam. Na patní kosti jsou kloubní plochy, přes které je v kontaktu s okolními kůstkami. Když člověk chodí, na patu se přenáší celá jeho váha. Pokud dojde ke zlomení patní kosti, je to pro nás komplikace. Jednak dochází k obtížím při chůzi, jednak poškození může vést k rozvoji artrózy a vzniku bolesti. Navíc je kost přímo pod kůží, takže tím, že není kryta svaly, dochází ke komplikacím v hojení kůže i kostí. Patní kost si zlomíte při pádu na patu z výšky. Toto poranění je velice vážné. Ošetřit patru lze konzervativně nebo operačně.

Příznaky zlomeniny patní kosti

Při dopadu na patu z velké výšky patní kost nevydrží a zlomí se. Většinou noha hned oteče a je patrný také rychle se rozvíjející krevní výron. Na pohled může být pata rozšířena a zkrácena oproti druhé straně. Zraněný se na nohu nemůže postavit. Mezi hlavní zlomeniny patní kosti patří tříštivá a nitrokloubní zlomenina. Pokud máte podezření na zlomeninu kosti patní, nohu dejte do vyvýšené polohy a přiložte led, abyste zabránili rozvoji otoku a krevnímu výronu. Je-li poškozena kůže v důsledku otevřené zlomeniny, přikryjte ránu sterilním krytím, abyste zabránili infekci. Po takovém primárním ošetření je nutný transport do nemocnice.

Prevence zlomeniny patní kosti

Předejít zlomenině patní kosti úplně nejde, na místě je opatrnost při práci ve výškách a při sportování. Určitě schválně neskákejte z velké výšky, protože zlomenina patní kosti můžete mít následky. Předcházet můžete pouze bolestem pat, a to správnou péčí o nohy, kvalitní obuví, cvičením, mazáním a masírováním. Po operaci patní kosti je doporučováno použití termoplastické ortopedické stélky.

Léčba zlomeniny patní kosti

Zraněnému jsou provedeny RTG snímky a podle nich se ukáže, zda bude léčba konzervativní nebo bude muset být pata operována. U konzervativní léčby mohou vznikat komplikace zlomeniny patní kosti, jako jsou například dislokace fragmentů nebo poškození kloubních ploch, proto je více využívána chirurgická léčba. Nicméně pokud zlomenina není posunuta, je pouze přiložena sádrová fixace. Při operaci se provádí repozice neboli srovnání úlomků a následné zpevnění buď dráty, nebo kovovou destičkou a šrouby. Doba léčení zlomeniny patní kosti je vždy dlouhá. Minimálně čtvrt roku není možné došlapování a pacient musí chodit o berlích. Zejména u starších pacientů, diabetiků i kuřáků mohou být horší výsledky léčení vzhledem k horšímu prokrvení dolních končetin.

23 komentářů
 1. p.s.2001@seznam.cz'
 2. j.duchoslav1@seznam.cz'
   • noricum.mt@gmail.com'
 3. cernilovabarbora@seznam.cz'
 4. baculata.maminka1@seznam.cz'
  • jeanninka7@centrum.cz'
 5. kesnerova@plzen.eu'
 6. simitrais@seznam.cz'
  • jeanninka7@centrum.cz'
 7. andreakravackova@seznam.cz'
  • andreakravackova@seznam.cz'
   • oskar2@seznam.cz'
    • andreakravackova@seznam.cz'
 8. shamot23@seznam.cz'
 9. jocicbrano@gmail.com'
  • lenka.radni@seznam.cz'
  • paty36@seznam.cz'
 10. olga.istvanova@seznam.cz'
 11. h_kubicek@seznam.cz'
 12. namor.conka@seznam.cz'
 13. ras2462@gmail.com'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *