Získejte sluneční vitamín nejen ze slunce, najdete ho i v potravinách

Losos

Paní Zima pomalu pouští své otěže a mnozí lidé zjišťují, že jim je lehčeji, mizí špatné nálady, a není divu. Mohou za to zpravidla delší dny, více světla a sluníčko…

Sluneční paprsky přinášejí radost a teplo

Vystavte tvář slunci a nechte ji polaskat slunečními paprsky. Nejen, že zahřejí duši, ale rovněž dodají tolik potřebný vitamín D, který podporuje imunitu, zdravé kosti, svaly i zuby a přispívá k optimální hladině vápníku v krvi.

Po zimním období může organismus trpět nedostatkem „déčka“, kdy si slunce hrálo na schovávanou. Přirozeným zdrojem vitamínu D je totiž sluneční UVB záření.

Opalování Foto: Pixabay

Co brání přirozené tvorbě vitamínu D

Tvorbu slunečního vitamínu v kůži způsobuje ultrafialové záření. Bohužel  i toto záření má ztíženou cestu. Nedokáže prostoupit mraky, nadto je prokázáno, že jeho množství v kůži závisí i na geografické poloze, tzn. čím blíže rovníku, tím lépe. Navíc i samotní lidé znemožňují, aby si s jeho pomocí  vitamín D vytvářeli. Brání tomu nejen používání opalovacích krémů s ochrannými faktory, někdy i hrozba rakoviny kůže, ale též pracovní nasazení, kdy tráví v zaměstnání spousty hodin. Po návratu z práce jsou tak unaveni, že maximálně spočinou s šálkem kávy  v oblíbeném křesle. Potřebují zrelaxovat, odpočinout si, a ani si neuvědomují, že sluníčko opět nemá možnost poslat tělu nezbytný životadárný vitamín. Poněvadž zase tráví svůj čas zavření mezi čtyřmi stěnami.

Co dělat v případě nedostatku déčka?

Není třeba zoufat! Vitamín D se nachází i v potravinách. Dostatečné množství nalezneme v mořských rybách (makrela, tuňák, losos, sardinky), vejcích, hovězích nebo tresčích játrech a v mléce. Jestliže jste vegani, pak sáhněte po sušené houbičce šitake, která je též přirozeným zdrojem déčka. Stejně tak můžete využít i doplňky stravy, kterými pokryjete denní potřebu vitamínu D.

Zdroje info: klubzdravi.cz, puravia.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.