Zdravotní rizika a nebezpečí při cestování do Chorvatska

Chorvatsko je oblíbenou destinací pro mnoho českých lidí, kteří vyráží na dovolenou za teplem a mořem. I přesto, že nejde o ryzí exotickou destinaci, i tady se musíte připravit na některé odlišnosti a nová nebezpečí, která v našich končinách nepotkáte. Znalost možných nebezpečných problémů vám může ušetřit mnoho starostí a pomoci pro klidnou a pohodovou dovolenou.

Ochrana před bodavým hmyzem

V Chorvatsku se vyskytují komáři a podobný bodavý hmyz. To není žádné překvapení a na komáry jsme zvyklí i u nás. S sebou na dovolenou si však raději přibalte repelent, protože místní komáři mohou přenášet některé nebezpečné nemoci. Stejně tak mohou být přenašečem klíšťata nebo muchničky. Setkat se tak můžete s přenášenými nemocemi, jako jsou leishmanióza nebo horečka papatači. Snažte se tak dodržovat preventivní opatření, ať s bodavým hmyzem nepřijdete tolik do styku.

Pozor na nebezpečné živočichy

Vzhledem k jiným klimatickým podmínkám, které panují v Chorvatsku snad nikoho nepřekvapí, že se může stát, že narazíte na neznámé živočichy. Jenže je potřeba dávat pozor, protože někteří z nich mohou být jedovatí. V Chorvatsku můžete konkrétně narazit například na jedovatého pavouka snovačku jedovatou známou pod názvem černá vdova. Dalším nebezpečím mohou být hadi. V Chorvatsku najdete například zmiji růžkatou, kterou můžete potkat hlavně při cestách do vnitrozemí a do hor.

Foto: Pixabay

Opatrnost v moři

Dále je nutné neztrácet opatrnost a obezřetnost ani při pobytu v moři. V Chorvatsku na většině pláží je naprosto běžný výskyt ježovek. Jejich bodliny představují velké nebezpečí, které může nepříjemně zkomplikovat celou dovolenou. Pozor si dávejte také na výskyt medúz. Pokud si medúzy přeci jenom nevšimnete a dojde k požahání, je dobré postižené místo ošetřit octem nebo alkoholem. K sehnání jsou i přímo specializované přípravky určené na požahání medúzou.

TIP: Přečtěte si další užitečné informace o cestování do Chorvatska. V přehledu se dozvíte například o podmínkách cestování, otevírací době obchodů či státních svátcích.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/clovek/ani-v-chorvatsku-nepodcenujte-zdravotni-rizika-prekvapit-vas-muze-zmije-i-cerna-vdova_201307061034_akottova a https://all4camper.com/cs/na-jake-nebezpecne-tvory-muzete-narazit-v-chrovatsku-nejen-v-kempu/

Náhledové foto: Pixabay