Zdraví skryté v chaluhách: proč někteří lidé pravidelně konzumují chaluhu

Chaluhy

Chaluhy se mnohokrát považují za pouhý odpad moře. U některých druhů tomu ale tak být nemusí. Tak například chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus) je užívána ve formě doplňku stravy již celá staletí. Můžete si ji koupit ve formě prášku nebo kapslí. Prášek je užitečnější, protože je možné jej využít také v domácí přírodní kosmetice – například jako peeling na obličej. Pro vnitřní užití se používá zejména při problémech se štítnou žlázou, obezitě, bolestech kloubů či zácpě.

Co je chaluha bublinatá?

Jedná se o jeden z nejčastějších druhů mořské řasy, kterou můžeme najít v některých oblastech oceánu. Nejvíce se jí líbí na místech, která jsou klidná, bez silných proudů či pohybu. Tam, kde jsou ideální podmínky, roste chaluha bublinatá ve velkém množství. Ačkoli se prodává jako volně dostupný doplněk stravy, je dobré se před jeho užíváním poradit s lékařem. Obsahuje totiž vysoké množství jódu, jehož přebytek v organismu může způsobit problémy s funkcí štítné žlázy (její základní úlohou je produkce hormonů).

Chaluha

Foto: Pixabay

Poruchy štítné žlázy

V některých případech, kdy je naopak nedostatek jódu v lidském organismu, je užívání chaluhy dokonce doporučováno. Tímto způsobem byla chaluha užívána již v 19. století. Dostatečné množství jódu je důležité pro správnou funkci štítné žlázy. Proto chaluha bublinatá souvisí také se způsoby léčby některých poruch štítné žlázy. K tomuto způsobu užívání musí ale postižená osoba být pod neustálým lékařským dohledem – příliš mnoho jódu je totiž stejně škodlivé, jako jeho nedostatek.

Pomoc při hubnutí

Spousta přípravků na hubnutí obsahuje extrakt z chaluhy bublinaté. I když neexistuje žádná důvěryhodná studie, která by to potvrdila, věří se, že chaluha je schopná ovlivnit lidský metabolismus. Podle všeho jej dokáže zrychlit, což je u hubnutí žádoucí účinek. Navzdory chybějícím důkazům označila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) chaluhu bublinatou jako hodnověrnou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/bladderwrack-benefits

Foto: Pixabay