Proč se vyplatí pít vodu před očkováním proti covidu-19 či posilovací dávkou

Sklenice vody

Očkování pro koronaviru je v poslední době jedním z nejčastěji diskutovaných témat. Bohužel se není čemu divit, jelikož tábory zastánců i odpůrců vakcinace jsou poměrně obsáhlé. V každém případě se často diskutuje i o vedlejších účincích, jež vakcína nepochybně po aplikaci má. Ne každý se obejde pouze s tím, že ho několik dní bolí rameno, tedy oblast samotného vpichu injekční jehly. Typickými vedlejšími účinky jsou pocity únavy, horečka a podobně. Některé lékárny dokonce nabízejí tipy, jak se těmto vedlejším účinkům vakcíny vyhnout.

Dostatečné zavodnění a výživné jídlo

Třeba taková informační stránka společnosti Walgreens lékárna výslovně uvádí, že by lidé měli jíst před očkováním výživné jídlo a dostatečně se zavodnit. Tímto způsobem prý mohou potenciálně zmírnit případné vedlejší účinky vakcíny. Jinak třeba společnost CVS píše v informačním emailu o 16 uncích vody hodinu před vakcinací. Jak to tedy vlastně s hydratací je? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Sklenice vody  Foto: Pixabay

Hydratace je dobrá vždy

Možná i proto ji všichni doporučují. Rozhodně neuškodí. Třeba Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jednoznačně doporučuje lidem, kteří byli očkovaní, aby zůstali co nejdéle dostatečně hydratovaní. Ideálně i v momentu, kdy se objeví horečnaté stavy. Díky vodě se zabrání vedlejším účinkům. CVS doporučuje pít vodu před očkováním jako prevenci před omdlením. Mluvčí společnosti CVS Matt Blanchette řekl pro časopis Health následující:  „Doporučení napít se vody jsme přidali do našich e-mailů připomínajících termín očkování v dubnu kvůli některým případům mdlob, které jsme zaznamenali během aplikace vakcíny. Zvýšení intravaskulárního objemu hydratací může pomoci zabránit příhodě vazovagální synkopy, která může vést k mdlobám.“ CDC taktéž označila mdloby po očkování za problém.

Vakcína Covid-19Foto: Pixabay

Mdloby mohou být právě z dehydratace

Přesně takto se vyjádřil také odborník na infekční nemoci doktor Amesh A. Adalja, vedoucí vědecký pracovník Centra zdravotní bezpečnosti Johnse Hopkinse. „Není příliš pravděpodobné, že by voda pomohla zabránit nežádoucím účinkům jako takovým. Dobrá hydratace je skvělá pro celkové tělesné funkce,“ říká Dr. Shaffner pro Health. Voda tedy není žádným zázrakem, nicméně může i zlepši náladu a celkovou pohodu člověka. O tom, že by nějak posílila imunitu, žádné důkazy neexistují.

Vypití skleničky vody před očkováním určitě neuškodí. Není tedy důvod, proč si ji nedopřát.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/drink-water-before-covid-vaccine-booster

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.