Zarůstající nehet na noze může být velkým problémem. Ale vy si s ním snadno poradíte doma

Nehty na noze

Zarostlý nehet může být malá nepříjemnost, ale v případě, že si ho nebudete všímat, může to být velký problém. Jak tedy úspěšně zajistit, aby zarostlý nehet zůstal léčitelnou maličkostí?

Nepodceňujte zarostlé nehty

Nejlepší je, když budete moci zarostlým nehtům zabránit. Zastřihování nehtů do rovné linie a nošení pohodlné obuvi s volnou špičkou může nabídnout jistou pomoc, jak se mu vyhnout. Pokud pravidelně nosíme boty s nepříjemně úzkou špičkou, dochází k zatěžování okolní kůže a nehtů, což může způsobit problém. Přesto se může stát, že vám nehet na noze zaroste. Příčinou může být úraz nebo tvar prstů na nohou a nehtů, který neumíme nijak ovlivnit.

Co se stane, když problém přehlížíme?

Pokud se v oblasti nehtů objeví potíže, jednejte okamžitě. V případě, že k podráždění již došlo, oblast nehtu je zarudlá a oteklá, je známkou toho, že jste nereagovali včas. Ve chvíli, když se objeví výtok nebo krev, je čas vyhledat odbornou léčbu.

Jak si můžete sami pomoc?

Pokud jste přišli o část nehtu jeho zlomením nebo odtržením, oblast kolem nehtu bude po určitou dobu bolestivá. Musíte zkontrolovat, zda je oblast čistá a není postižená zánětem. Zkuste kůži od nehtu mírně odtáhnout a v případě, že objevíte úlomek nehtu, opatrně ho vysuňte. V tu chvíli vyčistěte oblast kolem nehtu. Doporučuje se použít přípravek, jako je Betadine, ale postačí i běžný jódový přípravek. Oblast by měla být udržována v čistotě, zajištěna obvazem a dezinfekčním prostředkem a zajištěna gázou.

Péče o nehty
Foto: Pixabay

Koupelová sůl nebo bylinky

Jednou denně chodidlo na 15 minut namočte do solné koupele nebo si vyrobte domácí odvar z lopuchy a šalvěje. Rána se vyčistí a po určité době i zacelí. Po sprše nohy zcela osušte. Po dobu léčby noste boty s volnou špičkou.

Pokud trápení přetrvává

Může se stát, že trápení pokračuje i přes pečlivou léčbu a sprchování, nebo že se místo zanítí. Pokud se tak stane nebo se nepříjemnosti opakují, navštivte odborníka.

Zdroje info: novinky.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay