Zácpa? Zkuste některé z následujících potravin

Jablko

Zácpa může být opravdu nepříjemná. Vzniknout může v důsledku nesprávného stravování. Napravit ji můžete sice s pomocí laxativ, mnohem lepší variantou je ale sáhnout po přirozenějších metodách. A to znamená odstranit zácpu vhodnými potravinami. Zácpa může mít různé příčiny, jako například nedostatek tekutin ve stravě, špatně zvolená strava, léky, nemoci, onemocnění nervového systému nebo duševní poruchy. Zácpa je také poměrně častou v těhotenství.

Sušené švestky

Lék na zácpu našich babiček zkrátka funguje! Sušené švestky obsahují poměrně dost nerozpustné vlákniny, která zvyšuje množství vody ve stolici. Kromě toho obsažený cukerný alkohol sorbitol není tělem dobře vstřebáván, takže do těla se vtahuje více vody. To vede k projímavému účinku. Navíc obsahují švestky také fenolické sloučení, které prospěšně ovlivňují střevní bakterie. I to přispívá k laxativnímu účinku.

Sušené švestky

Foto: Pixabay

Celozrnné potraviny

I ony obsahují spoustu vlákniny, která usnadňuje průchod potravin trávicím systémem. Dejte si ale pozor: u zvýšeného příjmu vlákniny je třeba dbát také na zvýšený příjem tekutin. Jíst příliš mnoho vlákniny bez tekutin by mohlo přispět ke zhoršení problému. Zaměřte se tedy také na pitný režim. Mezi celozrnné potraviny patří pečivo, těstoviny, kuskus, mouka (to vše v celozrnné podobě samozřejmě), hnědá rýže apod.

Jablko

Také jablka obsahují vlákninu, a to zejména nerozpustnou. Vyskytuje se v nich ale také rozpustná vláknina (hlavně ve formě pektinu). Rozpustná vláknina na sebe váže vodu, změkčuje stolici a zkracuje její průchod střevem. Také funguje jako zdroj obživy prospěšných střevních bakterií. Abyste získali co nejvíce vlákniny, jezte jablka i se slupkou!

Luštěniny

Fazole, čočka, cizrna, hrách – to všechno patří mezi luštěniny. Mohou se pochlubit opravdu vysokým obsahem vlákniny. Kromě toho obsahují také spoustu vitamínů, minerálních látek atd. Snížit nadýmavost luštěnin můžete tak, že je před vařením přes noc namočíte a na druhý den vodu slijete (můžete ji použít k zalévání pokojových nebo zahradních rostlin). Vařte v nové vodě. Luštěniny si připravte i jinak, než jste se naučili od své maminky. Hodí se na přípravu pomazánek, karbanátků, kaší nebo je můžete přidat do salátu.

Zdroje info:

https://aktin.cz/6-skupin-potravin-ktere-pomohou-pri-zacpe

https://www.healthline.com/nutrition/best-foods-for-constipation

Foto: Pixabay