Zabíjí i hodné bakterie a ženám mohou hrozit dvakrát: Zajímavosti o antibiotikách

Antibiotika

Antibiotika, tolik opěvované léky, které vyléčily miliardy nemocí a zachránily miliony životů. Nejznámější antibiotikum je penicilin, za který jeho objevitel Alexander Fleming v roce 1928 získal dokonce Nobelovu cenu. Co jste o nich možná nevěděli?

Nejdřív je potřeba krev

Pro stanovení správné léčby antibiotiky je nutné nejdříve odebrat vzorek krve, moči nebo tkáně nemocnému pacientovi. Ve většině případů lékař předepíše antibiotika rovnou na základě předchozích zkušeností a případně léčbu upraví na základě výsledků laboratoře.

Celé balení 

Je potřeba užívat antibiotika přesně v předepsanou dobu, a to celé balení, i když už je člověku lépe. Je totiž nezbytně nutné, aby se z těla díky léčbě vyloučily veškeré bakterie z organismu, což bývá i několik dní po odeznění příznaků. V opačném případě totiž v těle zůstávají a stávají se rezistentními na další léčbu antibiotiky.

Pozor na sluníčko

Že se během léčby musí odpočívat nebo nepít alkohol, to je známé. Ale některá antibiotika způsobují zvýšenou citlivost na slunce a může snadno vyskočit vyrážka, je tedy dobré se před ním raději schovávat.

Antibiotika

Foto: Pixabay

Zabíjí i hodné bakterie

Díky antibiotikům umírají se špatnými bakteriemi i ty hodné, které tělo nutně potřebuje. Bakterie, které osídlují zdravé střevo váží zhruba 1 kilogram. Je tedy na místě střevům pomoci díky vhodným probiotikům či kvašeným potravinám.

Dvojitá hrozba pro ženy

Ženy by rozhodně neměli zapomínat ani na bakterie v pochvě, které díky jejich absenci snadno hrozí mykózy. Měli by tedy mít po ruce vhodné vaginální tobolky, např. Canesten, které je mykózy zbaví, a to třeba i za jediný den. 

Rezistence

Časté užívání antibiotik nebo nedodržení užívání vede k tomu, že jsou baterie v těle čím dál více odolnější. A nejenom že to komplikuje další léčbu angíny a podobných onemocnění ale díky tomu umírají i lidé v nemocnicích po autonehodách či transplantacích, protože jim běžně dostupná antibiotika prostě nezabírají.

Tělo se zotaví za 45 dní, má to však svá ale

Studie ukazují, že střevo se dokáže zotavit po léčbě antibiotiky po měsíci a půl, nicméně ještě i po více jak šesti měsících chybí ve střevě k normální funkci 9 běžných ale důležitých bakteriálních kmenů. A pokud se nezmění naše postoje k antibiotikům, tak podle státního zdravotního ústavu budou mít okolo roku 2050 bakterie rezistentní díky nesprávné antibiotické léčbě na svědomí až 100 milionů úmrtí ročně.

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30349083/

https://www.omni-biotic.com/cs/blog/co-delaji-antibiotika-s-nasim-telem/

https://www.omni-biotic.com/cs/blog/co-delaji-antibiotika-s-nasim-telem/

https://www.canesten.cz

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.