Vybíráme kosmetiku na opalování

Opalování

Sluníčko je přítel a nepřítel zároveň. Pomáhá i ubližuje. Sluneční paprsky jsou zdrojem nezbytného vitamínu D, který se mimo jiné ukazuje jako účinná zbraň proti onemocnění Covid 19. Nadměrné se vystavení slunečnímu záření ale vede ke spáleninám, které v pozdějším věku mohou vyústit až v rakovinu kůže. Ve vztahu ke sluníčku tedy jde o to najít vhodnou rovnováhu. Ideálně v podobě kvalitní kosmetiky na opalování.

Hlavní funkcí opalovacích přípravků je ochránit pokožku před škodlivými vlivy nebezpečného ultrafialového záření. To stojí nejenom za bolestivými spáleninami, nýbrž i pigmentovými skvrnami a vráskami. Kvalitní opalovací kosmetika negativní účinky slunečního záření když ne přímo eliminuje, tak alespoň minimalizuje. K tomu pokožku vyživuje a hydratuje.

Jaké SPF?

Hlavním parametrem při výběru opalovacího přípravku je SPF (sun protection factor, ochranný sluneční faktor). Ten se označuje číslicí, která vás informuje o tom, kolikrát daný přípravek zvýší vaši přirozenou ochranu kůže. Například olej na opalování s ochranným faktorem 10 vám dobu strávenou na sluníčku zdesetinásobí. Na sluníčku budete moci pobýt desetkrát déle, než byste na něm pobývali nenamazaní.

Olej na opalování

Foto: Notino

Zjistěte si svůj fototyp

Informaci o tom, jak dlouho můžete na sluníčku pobýt bez ochrany, vám poskytne váš fototyp. I ten se označuje číslicí vyjadřující intenzitu přirozeného zbarvení kůže. Podle množství pigmentu, barvy očí a vlasů se rozlišují čtyři fototypy lišící se od sebe právě citlivostí na sluneční záření. Jakmile uplyne doba jejich ochrany, začnou sluneční paprsky jejich kůži poškozovat. A tomu právě kvalitní opalovací kosmetika zabrání.

Krémy, oleje a másla

Opalovací kosmetiku ale vybírejte i s přihlédnutím k jejímu složení a typu své pleti. Pokud slunění budete střídat s koupáním, zaměřte svou pozornost na voděodolné přípravky. Upřednostňujete-li přírodní kosmetiku, zvolte přípravky s minerálními filtry. A také si uvědomte, že opalovací kosmetika, to nejsou jen krémy, ale také oleje a másla. Například kokosové máslo na opalování dokonce opalování urychluje a prodlužuje i jeho výdrž.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.