Vetchozrakost: Nemoc krátkých rukou, která zpravidla udeří před padesátkou

Je vám mezi 45 až 50 lety a máte pocit, že se vám v poslední době nějak zkrátily ruce? Poznáte to snadno podle toho, když si chcete něco přečíst třeba v novinách či v mobilu, abyste na text dobře viděli, musíte ho od očí oddálit. Takto se projevuje presbyopie neboli vetchozrakost. Co si pod tímto názvem představit a dá se stav léčit?

Dítě zostří na 8 cm, dospělý jen na 33 cm

S přibývajícím věkem je třeba se smířit s tím, že tělo postupně bude vykazovat známky stárnutí. Na obličeji se prohlubují vrásky, o své slovo se přihlásí klimakterium a zeslábne vám zrak, který jste až dosud měli ostrý jako ostříž. Vyšší věk se promítá i do stavu oční čočky, jejíž schopnost akomodace postupem času zhoršuje. Zatímco dítě ve věku 12 let výborně zaostří svůj zrak na vzdálenost 8 cm, padesátiletý dospělý to dokáže jen na vzdálenost 33 cm.

Jestliže člověk navíc trpí cukrovkou, nemocemi jater nebo ledvin, přichází tento stav dříve. V případě oční čočky hovoříme o vetchozrakosti a vlastně se nejedná o onemocnění v pravém slova smyslu, ale o stav daný stárnutím organismu. Presbyopii provází kromě rozmazaného vidění také bolesti hlavy a slzení očí.

Foto: Pixabay

Čtecí versus dioptrické brýle

Presbyopii poznáte tedy celkem snadno, protože budete psaný text oddalovat co nejvíce od očí, abyste ho neměli rozmazaný a mohli ho přečíst. A budete to dělat tak dlouho, dokud vám budou stačit ruce. Jakmile budou už moc krátké, nejspíš vás to donutí k návštěvě očního lékaře, případně si koupíte tzv. čtecí brýle. Zde ale odborníci nedoporučují si pořizovat ty z obchodních řetězců, protože jsou určené jen pro krátkodobé čtení. Vhodnější je nechat si od lékaře předepsat dioptrické brýle.

Kdo nechce nosit brýle, může jít na operaci

Máte-li pocit, že brýle vám nesluší nebo vás dělají starší, než jste, pak máte možnost buď nosit kontaktní čočky, nebo jít na operaci. Ta vetchozrakost vyřeší výměnou nitrooční čočky, jež už není schopna zaostřit na čtení, za umělou čočku (dle individuální potřeby monofokální, bifokální či multifokální). Operace se provádí ambulantně stejně jako u šedého zákalu a cena jedné čočky se pohybuje od 15 do 40 tisíc podle jejího typu.

Zdroj info: https://ocniklinikahp.cz/laserove-operace-oci/implantace-nitroocnich-cocek/

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.