Vasektomie: alternativa ženské antikoncepce? Muži se jí bojí

Vasektomie

Současná společnost se v tématu antikoncepce zaměřuje především na ženy. Ty mohou jednoduše užívat pilulky a zabránit tak početí. Existují samozřejmě i jiné varianty ženské antikoncepce, kdy nejinvazivnější je zavedení nitroděložního tělíska. O mužské antikoncepci se bohužel nemluví a pravdou je, že spousta mužů nechávají tuto záležitost na ženách. Slovo „vasektomie“ je pro mnohé strašákem, protože spousta mužů netuší, o jaký zákrok se vlastně jedná.

Vasektomie jako mužská antikoncepce

Povědomí o vasektomii je velmi omezené. Je opředena řadou mýtů. A právě tyto neznalosti a mýty způsobují, proč se o tomto zákroku nediskutuje veřejně. Zatímco ženská forma antikoncepce je dnes už brána za naprosto běžnou věc. Přitom vasektomie je považována za jednu z nejúčinnějších metod antikoncepce – máte více než 99 procentní jistotu, že partnerka neotěhotní. Vasektomie je prováděna tak, že je přetnut chámovod – tedy cesta, kterou putují spermie do močové trubice. Cena vasektomie se u nás pohybuje kolem 14 000 Kč.

Kondom

Foto: Pixabay

Těhotenství po vasektomii

Jak již bylo uvedeno, jedná se o velice spolehlivou metodu (99 %). Existuje ale teoretická možnost, že ihned po provedení zákroku může žena otěhotnět, protože určité množství spermií mohlo být před místem, kde byl přerušen chámovod. Postupně se počet spermií snižuje a přibližně po 8 týdnech (nebo 20 ejakulacích) probíhá test u urologa, zda nejsou obsaženy spermie. Do této doby je třeba užívat jinou antikoncepční metodu.

Sex po vasektomii

Většinu mužů zajímá, jak je to se sexem po vasektomii. Není pravdou, že muž po vasektomii nemůže mít sex nebo má v této oblasti života problémy (ledaže by existovaly ještě před vasektomií). Zkrátka: žádné rozdíly v sexuální funkci nenastanou. Muži mohou mít sex i ejakulovat, vše bude stejné jako dříve.

Zotavení po vasektomii

Celá procedura trvá asi 15 minut a je bezbolestná. Zotavení však už může být bolestivé. Avšak trvá u většiny mužů do tří dnů. Jeden týden by se muži, kteří tento zákrok podstoupili, měli vyhýbat fyzické aktivitě.

Vasektomie je trvalá

Existuje spousta informací o tom, že vasektomie se dá zvrátit. Tento proces ale není tak jednoduchý, jako přerušení chámovodu a nedá se provést vždy. Proto by vasektomii měl podstoupit pouze ten muž, který (už) nechce žádné děti. Vasektomie je považována za formu sterilizace, tudíž je nevratná. Úspěšnost zákroku, díky kterému bude muž schopen plodit děti, závisí na době, kdy vasektomii podstoupil. Obecně se dá říci, že čím dříve od vasektomie bude chtít tento proces obnovit, tím větší šanci má. Do 10 let je úspěšnost 60 až 75 %, po 15 letech ale úspěšnost klesá na 30 %. Účinnost je také určena plodností ženy, takže je důležité zvážit její reprodukční zdraví, než se rozhodnete pro zrušení vasektomie.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-wazektomia-skuteczna-alternatywa-dla-kobiecej-antykoncepcji,nId,5974448

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2019/march/7-things-about-vasectomies

Foto: Pixabay