V množství pracovních úrazů patří Česká republika k evropské špičce. Není to právě něco, čím bychom se mohli chlubit

Když nový zaměstnanec nastoupí do zaměstnání, je seznámen s BOZP. I když se to na první pohled jeví jako formální snůška nezáživných informací, kterou někdo ihned po vyslechnutí vypouští z mysli ven, v případě škodní události je velmi důležité znát, jak se má člověk chovat. Týká se to i pracovních úrazů, v nichž Česká republika zaujímá poměrně vysokou příčku pomyslného evropského žebříku.

Trocha statistiky o pracovních úrazech

Podle statistiky se denně v České republice přihodí na 120 pracovních úrazů. Každé tři dny pak následkem nich někdo zemře. Nejvíce k úrazům v práci dochází v pondělí dopoledne, kritická je desátá hodina dopolední. Nejčastěji jsou zraněni pracovníci ve věku čtyřiceti až pětačtyřiceti let. Důvodem úrazů bývá každodenní podceňování rizika a tzv. profesní slepota. Polovina pracovních úrazů se v Česku stane do dvou let od nástupu zaměstnance do nové práce.

Česká republika na 18. místě v EU

Z evropského hlediska je zemí s největším počtem pracovních úrazů Portugalsko, druhé místo obsadila Francie a bronzovou příčku zaujímá Španělsko. Česká republika zaujímá 18. místo. Přitom častěji než jinde v zemi se pracovní úrazy stávají v krajích Vysočina, Jihočeském a Plzeňském. Pod republikovým průměrem jsou kraje Jihomoravský a Hl. m. Praha. Nejvíce pracovních úrazů je evidováno mezi kovodělníky a strojírenskými dělníky.

Foto: Pixabay

Co je to pracovní úraz

Pracovní úraz definuje Zákoník práce v paragrafu 271k. Jedná se o poškození zdraví nebo smrt pracovníka, pokud k tomu došlo nezávisle na jeho vůli, krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi. Nepatří sem cesta do zaměstnání a zpět, stravování, vyšetření nebo ošetření u lékaře a cesta k němu a zpět.

Co dělat v případě pracovního úrazu

Pokud k pracovnímu úrazu dojde, je třeba ho nahlásit nadřízenému pracovníkovi. Platí to i pro sebemenší zranění, které člověk třeba nepovažuje za důležité. Zaměstnavatel má právo podrobit zaměstnance testu na alkohol a drogy. Když to zdravotní stav umožňuje, doporučuje se z místa pracovního úrazu pořídit fotografie (třeba mobilním telefonem) a zajistit si svědky události.

Zdroj: https://www.b2bpartner.cz/blog/statistiky-pracovnich-urazu-kolik-se-jich-denne-prihodi/, clamims.co.uk, https://www.bozpinfo.cz/priloha-ke-zprave-o-pracovni-urazovosti-v-ceske-republice-v-roce-2020-rozsirujici-doplnujici?page=0%2C3

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.