Jak si během zimy udržet zdraví a kondici? Pomohou vám tyto tipy

Běh zima

Zima je obdobím, kdy máme přirozenou tendenci nic nedělat a odpočívat. V kombinaci s nezdravým stravováním a stále velkým pracovním náporem se z toho ale snadno můžou stát měsíce, kdy se budeme trápit na nemocemi a přecházet z jednoho nachlazení do druhého. Jak ani v zimě nezapomenout na své zdraví a budovat zdravou imunitu?

Zdravé každodenní návyky

Říká se, že nezáleží na tom, co uděláme jednou za čas, ale na věcech, které děláme každý den. Právě časté opakování totiž přináší ovoce. V praxi jde o zdravé každodenní návyky, jako například ranní otužování studenou sprchou, protahování, ale i důkladné mytí rukou. Během zimních měsíců se vyplatí i pravidelné užívání kvalitních doplňků stravy s vitamíny a minerály. Konkrétně se zaměřte například na vitamín D, jehož hlavním zdrojem je slunce, kterého je během zimy nedostatek.

Vyvážená a zdravá strava

Velmi důležitým bodem pro udržení zdravé kondice během zimy a vlastně i celého roku, je vyvážená zdravá strava. Je jasné, že během svátků to občas sklouzne k přejídání a vychutnávání si dobrot. Důležité je ale opět najet na zdravější režim, kde alespoň 70 až 80 % jídel budou tvořit zdravé potraviny, jako jsou zelenina, ovoce, kvalitní maso, celozrnné přílohy, luštěniny, ořechy a podobně.

zeleninaFoto: Pixabay

Dostatek tekutin

Během zimy, kdy je v místnostech mnohdy suchý a přetopený vzduch, je velmi důležité nezapomínat na hydrataci. Za doplňování tekutin v podobě čisté vody a neslazeného čaje vám poděkují nejenom ledviny, ale i hydratovaná pokožka. Nezapomínejte na to, že ke každému šálku kávy je potřeba si dát větší sklenici vody, protože kofein má dehydratační účinky, které se mimo jiné mohou projevovat bolestmi hlavy. A to vám na kondici a výkonnosti během dnů, kdy je brzy tma, rozhodně nepřidá.

Buďte aktivní

I během zimních měsíců je velmi důležité udržovat tělo v pohybu. V praxi to znamená domácí cvičení, protahování, ale klidně i procházky na čerstvém vzduchu. Hlavně po vydatném slavnostním oběhu vám tělo poděkuje, protože procházkou spálíte přebytečné kalorie a podpoříte činnost trávicí soustavy. Za osvěžující procházku vám poděkuje i vaše psychika.

Zdroj info: https://www.brisbanebulkbillingdoctor.com.au/news/how-to-stay-healthy-this-winter-expert-medical-tips/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.