U diabetu pacient přebírá zodpovědnost za svoje zdraví. Důležitá je zejména pravidelná kontrola cukru v krvi

O cukrovce se říká, že nebolí. To je pravda a v tom spočívá i její zákeřnost. Příznaky přicházející cukrovky může člověk přehlížet a než se naděje, už ji má. Jak tedy poznat, že se vám v krvi drží vyšší hladina krevního cukru?

Příznaky cukrovky

S cukrovkou často souvisí nepříjemná únava, a to dokonce i dlouhém nočním spaní. Je to dáno nedostatkem energie, když tělo nemůže zpracovávat cukry, které člověk pozřel během jídla. Může mít i větší hlad, ale zároveň bude hubnout.  Typickým příznakem cukrovkypříznakem cukrovky je žízeň a nadměrné močení, což je způsobené vysokou hladinou cukru v krvi. Ten na sebe váže vodu, jak se ho tělo snaží zbavit a vyloučit pryč. Takže vzniká začarovaný kruh, který vyřeší jen správná léčba.

U diabetu více jako u jiných nemocí se předpokládá zvýšená součinnost pacienta. Pro hlídání hladiny cukru v krvi totiž může dělat především on – úpravou životosprávy, měřením glykémie pomocí glukometru a vhodnými léčivy, jež předepíše lékař.

Kontrola krevního cukru: Foto Pixabay

Proč je důležité dodržovat léčebný režim při diabetu

U diabetu přebírá pacient zodpovědnost za vlastní zdraví. Lékaři sice mohou naordinovat správnou léčbu, jenže když ji nebude člověk dodržovat, bude se krmit sladkými zákusky, málo se hýbat, kouřit, tak s tím velice nic neudělají. Přitom tato odpovědnost za zdraví je velice důležitá. Cukrovka sice nebolí, ale následky při nedodržování léčebného režimu bývají závažné. Při dlouhodobě špatné kompenzaci diabetu hrozí ztráta zraku, selhání ledvin, ateroskleróza, infarkt myokardu, mozková příhoda či tzv. diabetická noha.

Jak vypadá ideální kompenzace pacienta s diabetem

Po ránu na lačno by hodnota krevního cukru měla být mezi 4,0 až 6,0 nmol/l. Po jídle mezi 5,0 až 7,1 nmol/l. Krevní tlak kompenzovaného diabetika by se měl pohybovat okolo 130/80 mmHg a LDL cholesterol být menší než 2,5 nmol/l. A samozřejmě záleží také na tělesné hmotnosti, protože nadváha je nebezpečná. Zde by si měl pacienta hlídat svůj body mass index (BMI), aby byl menší než 27.

Zdroj info: wikipedie.org

Inzulínová injekce: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.