To, jak zapíjíte léky, ovlivní jejich účinky!

Tabletky

Možná jste se setkali s někým, kdo se chlubí tím, jak vůbec nemusí brát léky zapíjením – dokáže je opravdu spolknout na sucho, abychom tak řekli. Ale větší průšvih už udělat nemohl. Protože léky by se měly zákonitě zapíjet. Opravdu několik loků ze sklenice také nestačí. Dvě deci nestačí, mělo by toho být víc.

Žádné nebo dvojnásobné dávky

Podle průzkumu dokáží Češi užívat své léky velmi uvážlivě, což znamená, že dodržují denní dobu, kdy je mají užívat, aby je potřebovali, nebo je užívají nějakou dobu před nebo po až po určitém jídle, jak by měli. V každém případě věnují pití malou pozornost. Nebo se jim zdá, že je to obtěžuje, a tak to minimalizují, jak jen to jde.

Odborníci však varují před možnými nebezpečími. Například v případě, že by vám mohl lék lehko uvíznout v krku, je to skutečně mnohem horší než v případě, že si ho vůbec nevezmete. Může se bez námahy stát, že v případě, že si vezmete jiný lék a více ho zapijete, dostanete do těla dvojnásobnou dávku. Což může u několika léků způsobit spoustu škody. Několik lidí možná překvapí, že musíte vypít značné množství vody. Ideální rozsah je mezi 300 a 600 mililitry. Odborníci si uvědomují, že to dokáže jen málo jedinců, ale v každém případě požadují, aby absolutním minimum byly dva decilitry.

Co pít při užívání léků

Napouštění vody
Foto: Pixabay

Pití léků v České republice má určitá specifika. Řada jedinců nepřijde na to, že by se měla používat voda. Tragické je, že výjimkou není pití sladkých limonád, ale skutečně i piva. Lidem na tom opravdu nepřijde nic zvláštního. Ale alkohol může v obecném smyslu modifikovat a zkreslovat účinky. Češi pravidelně berou léky jako další povinnost, kterou jakž takž dodržují, ale nepřemýšlejí, zda to dělají správně. Ale ukazuje se, že okolnosti mohou být stejně důležité. Takže byste se měli řídit lékařskými doporučeními a tuto záležitost nepodceňovat.

Zdroje info: vitalia.cz, medimerck.cz, https://www.bezpecnostpotravin.cz/cim-zapijet-leky.aspx, https://www.pharmanews.cz/clanek/studie-prokazala-pozitivni-vliv-piti-mineralek-na-zdravi-hypertoniku/

Náhledové foto: Pixabay