hearing-aid-1490115_640

Tinnitus neboli šelesty v uších: Na tuto nemoc trpí i mediálně známé osobnosti

Hučení nebo šelesty v uších jsou nepříjemným onemocněním. Odborně se nazývá tinnitus a jedná se o zvukové vjemy, které slyší pouze pacient a pro které neexistuje zdroj zvuku v jeho blízkém okolí. Co o této nemoci víme?

Akutní a chronický tinnitus

Šelesty v uších mohou být akutní, když se člověk setká s velmi silným hlukem, jako je například výbuch nebo výstřely. Jestliže tinnitus nezmizí do šesti měsíců od svého vzniku, přechází do chronické formy. Problémem této nemoci je zejména to, že moderní lékařství nedokáže přesně určit její příčinu, a tím pádem ji účinně léčit. Onemocnění bohužel doprovází také nespavost nebo deprese, jež vycházejí z psychického nepohodlí pacienta šelestem v uších postiženým.

Víte, že tímto nepříjemným onemocněním trpí také některé známé osobnosti? Patří mezi ně i Eric Clapton, Phil Collins nebo Barbra Streisand.

Barbra Streisand. Foto: Pixabay

Operace nepomůže

Vzhledem k tomu, že často nelze zjistit příčinu tinnitu, není možné ani kvůli tomu přistoupit k operativní léčbě. V minulosti se lékaři pokusili přerušit akustický nerv, což ale ke ztrátě tinnitu nevedlo. Pravděpodobně se tedy jedná o poruchu vnímání, jež se nachází ve vyšší úrovni sluchové dráhy v mozku. Akutní forma nemoci se obvykle léčí zlepšením krevní cirkulace a lepšího okysličení tkání.

Vyzkoušet je možné také byliny, jako je jinan, netřesk, šafrán nebo vavřín. Občas se s velkou slávou objeví nějaké alternativní metody léčby tinnitu ve formě akupunktury nebo homeopatie. Tyto nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, jdou tedy vždy na úkor peněženky pacienta.

I s tinnitem lze vést normální život

S tinnitem je možné žít naplno – sportovat, chodit na koncerty i do divadla a užívat si každého dne. Právě taková rozptýlení jsou velmi důležitá pro psychickou pohodu člověka, která na šelest v uších trpí.

Zdroj info: Tinnitus v každodenním životě – Opavamedica.cz

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *