Těhotenské břicho u muže může být příznakem onemocnění

Velké břicho

Vidět muže s velkým kulatým břichem, které vypadá, jako by byl těhotný, již měl možnost každý z nás. Většina z těchto mužů ale toto břicho „získala“ díky nezdravému stravování a nadměrné konzumaci alkoholických nápojů, zejména piva. Někdy ale může takové břicho získat i muž, který těmto neřestem neholduje. V takovém případě může jít o velmi vzácné onemocnění: Wilsonovu chorobu.

Případ jednoho muže

Jeden případ může naznačit, jak může být tato choroba nebezpečná. V roce 2005 byla tato choroba diagnostikována u sedmatřicetiletého muže. David Burgess žil s diagnózou Wilsonovy choroby několik let. Poté se ale jeho stav zkomplikoval: muž onemocněl také žloutenkou a jeho břicho se začalo zvětšovat. Dosáhlo velikosti kopacího míče, bylo nafouklé a plné tekutin. V tomto okamžiku byla nutná hospitalizace. Léčba antibiotiky nezabrala, protože na ně dostal muž alergii. Nyní čeká v nemocnici na nová játra. Čeká ho transplantace, což je náročná šestihodinová operace.

Velké břicho

Foto: Pixabay

Co je Wilsonova choroba?

Jedná se o velice vzácné onemocnění, které je podmíněné geneticky. Dochází k mutaci genu ATP7B, který j důležitý pro regulaci rovnováhy metabolismu mědi. Tělo tento prvek nevylučuje, naopak dochází k jeho kumulaci. Přebytek mědi není vylučován játry a právě v játrech se hromadí. Toxický účinek kovu způsobuje poškození jater. Když jaterní buňky ztratí schopnost měď ukládat, uvolňuje se do oběhu, což má škodlivý vliv na centrální nervový systém, ledviny a oči.

Průběh onemocnění

K průběžnému ukládání mědi dochází u pacienta již od narození. Nemoc samotná se ale obvykle neprojevuje do šestého roku dítěte. Velmi často se na onemocnění dojde teprve v adolescentním věku. Onemocnění se projevuje jako onemocnění jater. Obvykle dochází ke zvýšení jaterních enzymů a steatózy až po akutní a hyperakutní hepatitidu a cirhózu. Mezi příznaky jsou nejčastější tyto: nekontrolovaný třes rukou i jiných částí těla, svalová ztuhlost, slintání, dysfagie, poruchy řeči.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Historia-choroby/Mezczyzna-wygladal-jakby-byl-w-ciazy.-Duzy-brzuch-byl-objawem-choroby

Foto: Pixabay