Těhotenská cukrovka a co byste o ní měli vědět

Cukrovka

Těhotenství a očekávání narození nového človíčka je bezesporu krásným obdobím. Mnohé maminky však mohou být ve stresu z mnoha nejrůznějších vyšetření, která je v průběhu těhotenství čekají. Ta mají za úkol ochránit nastávající maminku i její nenarozené miminko. Jedním takovým vyšetřením je právě to na odhalení těhotenské cukrovky.

Řada budoucích maminek si těhotenství užívá bez výrazných komplikací. Některé z nich však takové štěstí nemají a komplikace se u nich vyskytují. Jednou takovou může být i těhotenská cukrovka. Test, který se provádí je rychlý a bezbolestný, není tedy třeba se ho obávat.

 

Kdy se test provádí a jak probíhá?

Test na těhotenskou cukrovku se provádí na specializovaném pracovišti mezi 24. – 28. týdnem těhotenství. Test je složen z několika odběrů krve a vypití glukózového roztoku. Před prvním odběrem krve, který probíhá nalačno, se nesmí minimálně 8 hodin jíst a pít se může pouze čistá voda.

Po vyhodnocení prvního odběru se nastávající mamince dá k vypití glukózový roztok. Po hodině od jeho požití následuje další odběr a třetí, který je zároveň posledním, následuje opět po další hodině. V průběhu čekání mezi odběry není možné jíst. V případě prokázání zvýšených hodnot je nastávající maminka předána do péče diabetologické poradny.

cukrovkaFoto: Pixabay

Léčba těhotenské cukrovky

Léčba těhotenské cukrovky spočívá především ve speciální dietě, kdy se těhotná žena musí vyhýbat konkrétním potravinám a přehodnotit celkově svůj jídelníček. Na místě je i dostatek pohybu. Mnohdy je rovněž zapotřebí, měřit si pravidelně glykémii i doma za pomoci glukometru.

V některých případech může být, v závislosti na výsledcích testů a pravidelných kontrolách, doporučeno podávání nízkých dávek inzulínu.

 

Rizika v případě neléčené těhotenské cukrovky

Neléčená těhotenská cukrovka může představovat riziko nejen pro těhotnou ženu, ale samozřejmě i pro nenarozené miminko. V případě neléčené těhotenské cukrovky se u těhotné může projevit vysoký krevní tlak, infekce a také i preeklampsie. Miminko mohou v děloze rychleji růst a jejich porodní váha může stoupnout. Zároveň by v horších variantách mohlo dojít i k nedozrání některých vnitřních orgánů miminka, což může vést k poporodním komplikacím.

Důležité proto je v čas podstoupit léčbu, která těhotenskou cukrovku stabilizuje a ta nebude způsobovat komplikace ani těhotné ženě ani miminku. Těhotenská cukrovka odeznívá obvykle po ukončení těhotenství či nejpozději do několika týdnů.

 

 

 

Zdroj info: https://www.healthline.com/health/gestational-diabetes#risk-factors

Zdroj info: https://www.tehotenskacukrovka.cz/co-je-tehotenska-cukrovka/

 

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.