Syndrom suchého oka může potrápit každého z nás

Oko

Pálí vás často oči a máte pocit, že jsou neustále unavené? Může se jednat o syndrom suchého oka. Ten je velmi rozšířený u jedinců různých věkových kategorií a dokáže pořádně potrápit. Jaké jsou jeho nejčastější příčiny a lze mu předcházet?

Syndrom suchého oka lze označit za důsledek moderního způsobu života. Oči jsou díky životnímu stylu stále více přetěžovány. Syndrom suchého oka může být znám rovněž pod pojmem syndrom kancelářského oka. Tyto problémy se ale nevyhýbají ani řidičům.

 

Čím je syndrom suchého oka způsoben?

K syndromu suchého oka dochází ve chvíli, kdy není povrch očí dostatečně zvlhčován. Důvodem je často nedostatečný slzný film. Ten může být ovlivněn právě nedostatek slz či jejich špatnou kvalitou, což může mít nejrůznější příčiny. Slzy mají oči zvlhčovat a chránit před nežádoucími vlivy okolního prostředí.

Hlavními příčinami syndromu suchého oka může být například dlouhodobá práce u počítače, sledování televize či čtení. Vliv na jeho rozvoj má i pobyt v prašném či zakouřeném prostředí. Syndrome suchého oka se často projevuje i během stárnutí.

oční vyšetřeníFoto: Pikwizard

 

Projevy suchého oka nejsou ničím příjemným

Nejčastějšími příznaky suchého oka jsou pocity pálení či řezání v očích. Výjimkou není ani zarudnutí. Syndrom suchého oka je obecně spojen s oční únavou. V neposlední řadě se mohou dostavit bolesti hlavy či problémy s viděním. Tlak v očích nebo světloplachost.

 

Jak předejít onemocnění?

Syndromu suchého oka, ale i mnohým dalším očním onemocněním, lze alespoň částečně předcházet při dodržování několika pravidel. Pokud to je možné, tak omezte pobyt v prašném nebo zakouřeném prostředí. Ideální samozřejmě je se mu vyhnout úplně. A nepoděkují vám jen vaše oči, ale i tělo jako celek.

Při práci s počítačem, sledování televize nebo čtení si dopřávejte chvíle odpočinku, kdy nebudete očima muset nic sledovat. Je prokázáno, že při plném soustředění dochází totiž ke snížení frekvence mrkání, což není zrovna nejideálnější.

Dávejte si pozor, aby vám do očí zbytečně nefoukal vítr či klimatizace nebo větrák. Vaše oči by byly zbytečně vysušovány, což má opět za následek nedostatečnou ochranu očí slzným filmem.

okoFoto: Pikwizard

 

Jak si pomoci od nepříjemných pocitů a bolesti

Jako první pomoc lze v lékárně pořídit kapky do očí, tzv. umělé slzy, které oko zvlhčí. Ne každé kapky jsou vhodné, proto je dobré se poradit s lékařem či lékárníkem.

Pokud se u vás objevují příznaky očního onemocnění, je nejideálnější volbou navštívit očního lékaře. Nedostatečná tvorba slz může být způsobena rovněž některými nemocemi či užíváním léků. Mnohdy mohou mít rozdílná oční onemocnění podobné příznaky, pokud chcete mít jistotu, že jsou vaše oči v pořádku, nechte se vyšetřit lékařem.

 

 

Zdroj info: https://www.health.com/condition/dry-eye/dry-eye-symptoms

Zdroj info: https://www.benu.cz/jak-se-zbavit-syndromu-sucheho-oka

 

Náhledové foto: Pikwizard

 

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.