Suchá kůže kolem nehtů: použijte kokosový nebo olivový olej

Kůže rukou

Suchá kůže kolem nehtů je častým problémem v zimě, může se ale vyskytnout i v létě – například v důsledku chloru z plaveckých bazénů či používané kosmetiky. Nejedná se pouze o problém se vzhledem vašich rukou – může to být dost bolestivé. Vzhledem k tomu, že své prsty používáme velice často, je to velmi nepříjemné. Naštěstí existují poměrně levná řešení, která mohou suchou kůži v okolí nehtů odstranit.

Proč vzniká suchá kůže kolem nehtů?

Může to být vlivem počasí. Když je příliš sucho nebo chladno, kůže má tendence nadměrně vysychat. O její vysušování se často přičiní i chemikálie, kterým jsme vystaveni. Může jít o čisticí nebo kosmetické přípravky. Ohroženi jsou obecně lidé, kteří trpí na suchou pokožku. Zlozvyky, jako je kousání nehtů a kůže kolem nehtů, též nepřispívají ke zdraví této oblasti. Další příčinou může být nedostatek vitamínů pro vyživení pokožky, zejména vitamínu A, nebo infekce a alergie na určitou látku.

Ruce
Foto: Unsplash

Jak začít pečovat o pokožku?

Prvním krokem v péči o suchou kůži v okolí nehtů je její hydratace. To může znamenat, že se zřeknete některých chemikálií, které se nachází v kosmetice či čisticích prostředcích. Drsné jsou zejména odlakovače na nehty, které obsahují aceton. Popřípadě můžete začít používat ochranné rukavice u čištění domácnosti. Doplňte svou stravu o vitamíny A a C, které mohou pomoci odstranit problém se suchou kůží.

Jak hydratovat kůži kolem nehtů?

Namísto krémů na ruce, které mohou obsahovat chemikálie, používejte přírodní alternativy. Nemusíte ale chodit daleko. Velmi dobře funguje například kokosový olej, který má hydratační účinky. Ten můžete využít i na suché vlasy nebo při vaření. Jednoduše si jím potřete místa, kde se kůže odlupuje. Stejně jako kokosový olej funguje i ten jojobový, arganový nebo ricinový.

Na co použít olivový olej?

První pomoc na suchou a bolestivou kůži v oblasti nehtů může být obklad z olivového oleje. Mírně jej zahřejte (rozhodně nevařte – přišel by o účinné látky) a ponořte do něj konečky prstů. Nebo můžete do oleje namočit vatový tampon a ten nanést na prsty. Důležité je, aby olej působil na rukou aspoň 10 minut. Připravit si můžete i masku ze lněných semínek – 3 lžíce semínek zalijte vroucí vodou, aby byla ponořená. Jakmile směs vychladne tak, abyste v ní udrželi ruce, namočte je zde asi 15 minut.

  • Ať už využijete lněná semínka nebo olivový olej, léčebnou kůru opakujte každý týden.

Odstřihávat kůžičku kolem nehtů nebo ne?

I když se to při manikúře běžně dělá, neměli bychom kůžičku odstřihávat. Toto místo může začít být bolestivé a navíc se může stát vstupním místem infekce. Je lepší kůžičku nejprve změkčit (například teplou koupelí) a pak ji jemně shrnout speciálním nástrojem.

Zdroje info:

https://cureskin.com/articles/skin-around-the-nails-peeling-why-and-how-to-care-for-them/

https://sienna.co/blogs/news/how-to-fix-dry-skin-around-nails

Foto: Unsplash