střevní chřipka

Střevní chřipka a její průběh

Známe to všichni. Nepříjemný pocit a bolesti žaludku, průjem a zvracení, neschopnost cokoliv pozřít, ba se na jídlo vůbec podívat. Ano, řeč je o střevní chřipce neboli odborně gastroenteritidě. Tato virová nebo bakteriální nákaza způsobuje velmi nepříjemné onemocnění trávicí soustavy, kdy je akutně zasažen žaludek a střeva. Přečtěte si, jaké jsou příčiny a příznaky střevní chřipky a jak ji léčit. Dozvíte se také, co dělat, pokud střevní chřipka trápí vaše dítě.

Střevní chřipka příčiny, příznaky a projevy

Příčinou jsou buď bakterie, nebo viry. Střevní chřipka může nastat také po konzumaci zkaženého jídla. V takovém případě jsou žaludek a střeva podrážděny toxiny. Střevní chřipka, jak již bylo řečeno, zasahuje trávicí systém, ale přidávají se i příznaky klasické chřipky. Projevem střevní chřipky je opakovaný průjem s velmi řídkou stolicí. Někteří jedinci mají pouze průjem, jiné trápí zvracení, a to hlavně oslabené jedince a malé děti. Kombinace průjmu a zvracení je nebezpečná, protože může dojít k dehydrataci. Střevní chřipku může provázet také zvýšená teplota, nebo dokonce horečka. Prvními příznaky této nemoci mohou být malátnost, únava a také bolesti kloubů a svalů. Mimo tyto příznaky se objevuje bolest žaludku a břicha.

Jak léčit střevní chřipku

Pokud je střevní chřipka virového původu, není třeba užívat léky, které jsou určené k dezinfekci střev. Léčba je založena na přísné dietě. V případě, že sliznice žaludku není příliš podrážděna, můžete užívat Hylak, na horečku klasicky Paralen. U střevní chřipky bakteriálního původu je vhodné užívat léky k dezinfekci střev. Mezi tyto patří například Endiaron nebo Živočišné uhlí. Někdy může lékař naordinovat také antibiotika. I u této léčby je nutná přísná dieta. Po odeznění střevní chřipky je vhodné ještě užívat léčiva, která upravují střevní mikroflóru. Střevní infekce vás může trápit až týden, většinou však odezní po pár dnech. Střevní chřipka a její inkubační doba, tedy doba od nakažení až do vypuknutí příznaků bývá jeden až tři dny.

Střevní chřipka u dětí

Střevní chřipka u dětí je nepříjemná a může někdy znamenat vážný stav, kdy je potřeba vzít dítě k lékaři. U léčby musíte být důslední. Děti často odmítají pít, ale pitný režim je velmi důležitý, protože je nutné předejít dehydrataci. Stejně důležité je dodržování dietního režimu. Dítěti v žádném případě nepodávejte mléko. Onemocní-li kojenec, je u něj nutná hospitalizace. V nemocnici bude dítěti podávána výživa nitrožilně. Ohroženi jsou i staří lidé a ženy v těhotenství. Střevní chřipka v těhotenství nepředstavuje pro dítě riziko. Těhotná žena by měla dbát hlavně na zavodnění organismu. Pokud by bylo onemocnění tak závažné, že by žena v žaludku neudržela ani vodu, měla by navštívit lékaře, který rozhodne o tom, zda je nutné dodávat tekutiny nitrožilně. U dětí, starých lidí a těhotných žen je nejlepší vyhýbat se místům možné nákazy a dodržovat hygienu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

One Ping

  1. Pingback: Odhalte rychle příznaky chřipky | Plné zdraví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *