Očkování

Strašák rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku neboli karcinom děložního hrdla je onemocnění, jehož důsledkem je zhoubný nádor děložního hrdla. Je způsobena infekcí spojenou s výskytem papillomaviru (HPV). Jedna ze světlých stránek této nemoci je to, že se dá proti chorobě očkovat. Očkování má význam v jakémkoli věku. Nejideálnější je ale varianta očkování před nebo těsně po zahájením sexuálního života dívky.

Nakazit se lze dotyky i stykem

Již výše zmiňované lidské papillomaviry jsou zdrojem nákazy. Přenášejí se z člověka na člověka, především sexuálním stykem.  Existuje více jak 100 druhů tohoto viru a asi 40 z nich způsobuje právě rakovinu děložního čípku. Dělí se na lehce se přenášející a na ty, které se přenášejí hůře. Pokud dochází k přímému styku kůže nebo sliznic, může se vir rozšířit stejně dobře jako při sexuálním styku samotném. Další cestou je přenos díky prádlu a ručníkům. Tento typ je však méně pravděpodobný.

Příznaky a léčba

Většinou se infekce vůbec neprojevuje a po delší době (1-2 rocích) sama odezní. Pokud však infekce neodezní, mění se děložní čípek a vznikají abnormální léze, které mohou přeměnit infekci na nádorové onemocnění. Příznaky rakoviny děložního čípku tak zpočátku vůbec nemusíme pozorovat. Při jakékoliv změně je ale dobré konzultovat stav se svým gynekologem. Léčba rakoviny je dvojí. Buď chirurgicky či radiochemoterapií. Vždy záleží na povaze a stavu pacienta a pokročilosti a vlastností choroby.

Očkování proti rakovině děložního čípku

Výhodou je, že si můžeme všechno to výše zmíněné trápení ušetřit, stačí se jen očkovat. Přitom bychom neměli poslouchat mýty spojené s vakcinací. Například není pravda, že očkování je vhodné pouze pro dívky od 13 do 14 let bez sexuálního života. Navíc není pravda, že očkování je účinné jen do 25 let života. Na trhu existuje mnoho vakcín. My vybrali dvě nejdůležitější. První je vakcína Gardasil 9, která chrání před 9 druhy HPV. Jde o novinku z roku 2016 a pomáhá i s druhy, které mohou za genitální bradavice. Druhou možností je Cervarix. Chrání proti dvěma nejčastějším typům HPV a navíc chrání ještě před dalšími HPV, která jsou také nebezpečné, i když rakovinu nezpůsobují.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *