Šokující fakta, která jste o banánech ještě nevěděli

Banány

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě. Jsou vhodné, jako rychlá svačinka, když vás na cestě z práce přepadne hlad. Jsou bohaté na vitamíny a minerály, a co je nejdůležitější, jsou velmi chutné. Vykazují řadu zdravotních výhod a jsou považovány za zdravé potraviny. V tomto článku vám ukážeme deset šokujících faktů, které jste pravděpodobně nevěděli!

Jsou skutečně zdravé?

Banány by měly být součástí vaší každodenní stravy, protože vám mohou pomoci v boji s ranními nevolnostmi (včetně těhotných žen), působí proti depresím, slepotě, cukrovce, rakovině ledvin, osteoporóze a zvyšují mozkové funkce. Další důvody, proč byste je měli konzumovat, si přečtěte níže.

Banány

Banány: Zdroj obrázku Pixabay.com

1. Banány zabraňují ztrátě vápníku

Banány pomáhají předcházet ztrátám vápníku v těle. Vedou k lepší absorpci minerálů do kostí a zubů. Díky tomu jsou vaše kosti i zuby silnější.

2. Banány zvyšují funkci mozku

Díky banánům můžete být také chytřejší, protože zvyšují funkci mozku, zlepšují poznávání a uvažování. Je to proto, že banány mají vysoký obsah draslíku, který je nezbytný pro správnou funkci mozku.

3. Banány působí jako prevence vzniku rakoviny ledvin

Banány předcházejí rakovině ledvin díky své schopnosti podporovat vstřebávání vápníku v těle. Tato jejich schopnost předchází tvorbě ledvinových kamenů, které jsou v poslední době velmi častým jevem.

4. Banány pomáhají bojovat proti anémii

Banány mají vysoký obsah železa, díky čemuž je zdravější také naše krev.

5. Banány podporují správné trávení

Banány mají vysoký obsah vlákniny a mohou pomoci v boji proti zažívacím potížím a zácpě tím, že regulují pohyby střev.

Banánovník

Banánovník: Zdroj obrázku Pixabay.com

6. Banány regulují hladinu cukru v krvi

Banány pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, a to je dobré, pokud máte cukrovku. Tato funkce se vám hodí také tehdy, když potřebujete bojovat s depresemi nebo s příznaky PMS.

7. Banány vás mohou ochránit před infarktem a mozkovou mrtvicí

Častá konzumace banánů snižuje pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Je to proto, že mají vysoký obsah draslíku a nízký obsah sodíku.

8. Banány bojují proti depresi

Banány jsou bohaté na tryptofan. Ten se po konzumací přeměňuje na serotonin, což je mozkový neurotransmiter regulující náladu, známý také pod názvem „hormon štěstí“. Právě díky produkci tohoto hormonu se cítíme šťastnější.

9. Banány bojují proti zánětům v těle

Banány mají vysoký obsah vitaminu B6, který pomáhá bojovat proti artritidě. Je také důležitý v boji proti cukrovce typu II, při tvorbě bílých krvinek a posiluje nervový systém.

10. Banány zvyšují energii

Pokud často cvičíte, je vhodné si před tréninkem dopřát jeden až dva banány. Ty vám dodají rychlou ale pořád ještě zdravou energii.

Banány: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com