Snižte přirozeně hladinu vysokého cholesterolu

Cholesterol

Abyste mohli mít vysoký cholesterol, nemusíte mít nadváhu – dokonce vaše BMI se může pohybovat v normálních hodnotách. Dokonce se u vás nemusí projevovat žádné příznaky. To, že máte vysoký cholesterol, leckdy lidé zjistí až tehdy, kdy se stanou obětí mrtvice nebo srdečních chorob. Než se vypořádávat s komplikacemi, je vhodné pravidelně pracovat na snižování cholesterolu. Doma najdete spoustu přírodních léků, které vám v tom pomohou.

Co je cholesterol?

Cholesterol je druh tuku (lipidů) přítomný ve vaší krvi. Lidské buňky potřebují cholesterol, aby normálně fungovaly, a vaše tělo si ho vytváří. Kromě vlastní „výroby“ cholesterol přijímáme také z tučných potravin. Když máte ve svém těle více než požadované množství cholesterolu, začne se hromadit ve vašich tepnách. Tento stav je znám jako ateroskleróza. To může dále vést k problémům se srdcem a průtokem krve, jako jsou krevní sraženiny, infarkty a mrtvice.

Zelený čaj: Foto Pixabay

Druhy cholesterolu

Existují dva typy cholesterolu: LDL je špatný cholesterol, který zvyšuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice. HDL je dobrý cholesterol, který snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody.

Hladiny cholesterolu

Krevní test je téměř jediný způsob, jak zjistit, zda je váš cholesterol příliš vysoký. Hladiny cholesterolu jsou následovné:

  • Vysoký cholesterol – nad 240 mg/dl,
  • hraniční vysoký cholesterol – 200-239 mg/dl,
  • normální cholesterol – pod 200 mg/dl.

Esenciální olej z bazalky posvátné (indické)

Esenciální olej z posvátné bazalky je známý svými účinky na snížení hladiny cholesterolu díky přítomnosti sloučeniny zvané eugenol. Stačí, když si dvě kapky tohoto oleje zamícháte do sklenice s vodou. Pijte dvakrát denně.

Vitamíny

Je známo, že vitamíny B3, E a C snižují hladinu cholesterolu v krevním séru. Bylo zjištěno, že suplementace vitaminu C snižuje hladinu LDL. Vitamíny B3 a E pomáhají bojovat proti příznakům vysokého cholesterolu, jako je ateroskleróza. Mezi potraviny bohaté na tyto vitamíny patří citrusové plody, zelená listová zelenina, kuřecí maso, houby, tuňák, mandle a sladké brambory.

Zelený čaj

Připravte si šálek zeleného čaje třikrát denně. Do hrnce dejte vařit šálek vody a přidejte 1 čajovou lžičku kvalitního sypaného zeleného čaje. Přiveďte k varu a vařte 5 minut. Poté sceďte. Do mírně vychlazeného čaje přidejte lžičku medu. Vypijte jej ještě teplý. Silný antioxidační potenciál zeleného čaje je způsoben přítomností epigalokatechin galátu (EGCG), který pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL).

Chia semínka

Chia semínka jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a riziko kardiovaskulárních onemocnění. Dopřejte si lžíci chia semínek každý den (například v probiotickém jogurtu).

Cholesterol: Náhledové foto Pixabay