Closeup on smiling young woman applying sun block creme

Sluneční paprsky mohou pokožce uškodit. Naučte se ji chránit

Kdo by neměl rád odpočinek na sluníčku? Vždy jsou to právě sluneční paprsky, ze kterých po dlouhé a namáhavé zimě čerpáme životní sílu. Získáváme díky nim také vitamín D posilující obranyschopnost našeho organismu a v neposlední řadě se cítíme lépe i po psychické stránce. Sluníčko eliminuje každodenní stres a pozitivně působí na naši náladu. Ovšem nic se nemá přehánět, a v případě slunění to platí dvojnásob. Bez ohledu na to, zda trávíte volno na pláži u moře, na horách, či u rybníka, musíte správně chránit pokožku.

Většina lidí si myslí, že opalovací krém přijde vhod pouze na dovolené u moře. Ve skutečnosti je však vhodné pokožku chránit i v našich geografických podmínkách. Počasí v České republice je navíc v posledních letech podobné jako v přímořských destinacích. Díky opalovacímu krému je kůže lépe chráněna proti UVA/UVB paprskům. Taková ochrana pokožky před sluncem je rozhodně žádoucí!

 plnezdravi.cz_bioderma-cz_com_01

Zdroj obrázku: bioderma-com.cz

Pozor na všudypřítomné ultrafialové paprsky

Nejdou vidět, ale mohou se velmi negativně podepsat na našem zdraví. Řeč je o ultrafialových paprscích, které se dělí na UVA a UVB záření. V čem se liší?

UVA záření je nezbytné pro pěknou pigmentaci kůže. Díky němu se pokožka krásně opaluje, ale také rychleji stárne. Tento typ záření je zrádný, protože do pokožky proniká i přes sklo. Možná jste se o tom již přesvědčili, a to doslova na vlastní kůži, když vás sluníčko spálilo při jízdě v autě.

UVB záření je ještě zrádnější, protože se neprojevuje teplem a působí na pokožku i ve chvíli, když je sluníčko za mraky. Ty mimo jiné propouští kolem 90 % slunečního záření a nejvíce právě typu UVB.

Negativní dopad působení UV záření můžete eliminovat pouze pomocí vhodně zvoleného krému na opalování. Vybírat byste měli s ohledem na fototyp. Vysoký ochranný faktor (tzv. SPF) je však vhodný i pro osoby se snědší kůží. Opalovací kosmetika zabraňuje spálení kůže, jejímu předčasnému stárnutí a snižuje riziko rakoviny.

plnezdravi.cz_bioderma-cz_com_02

Zdroj obrázku: bioderma-com.cz

Solárko vám nijak nepomůže, ale spíše uškodí

Napadlo vás, že svou pokožku připravíte na opalovací sezónu v soláriu? Raději se mu vyhněte obloukem, neboť solárkování rozhodně není zdravé a nijak prospěšné. Ačkoliv se na solária stojí fronty, lékaři zdůrazňují, že je mnohem lepší vystavovat kůži přímému slunci. Každá čtvrtá návštěva zvyšuje riziko rakoviny o 15%.

Podle českého dermatovenerologa Petra Arenbergera jsou nejvíce ohroženy mladé ženy ve věku do 30 let, protože se v průběhu léta dlouho vystavují sluníčku a po zbytek roku navštěvují solária. Ženám jsou rizika známa, ale bronzové opálení je pro ně důležitější než zdraví. A jak to máte vy?

Zdroj náhledového obrázku: bioderma-com.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *