Slanina: Víc než jen dobrota pro chuťové pohárky

Ve světě plném gastronomických pokladů je slanina zřejmě jedním z těch, které mají téměř univerzální přitažlivost. Je to mlsání, které zná snad každý, ale co když řeknu, že slanina může být také prospěšná pro vaše zdraví? Ano, možná to zní nepravděpodobně, ale skryté mezi těmi chutnými kousky se skrývá několik překvapivých léčivých vlastností.

Bohatý zdroj bílkovin

Slanina je vynikajícím zdrojem bílkovin, které jsou nezbytné pro stavbu svalů, opravu tkání a správnou funkci těla jako celku. Bílkoviny obsažené ve slanině jsou navíc bohaté na esenciální aminokyseliny, které tělo nemůže produkovat samo, a je tedy nutné je získávat z potravy.

Vitamíny a minerály

I když by slanina neměla být vaším hlavním zdrojem vitamínů a minerálů, obsahuje překvapivě užitečné množství. Obsahuje zejména vitamíny B, zinek, hořčík a fosfor. Vitaminy skupiny B jsou důležité pro energii a metabolismus, zatímco minerály jako zinek a hořčík hrají klíčovou roli v imunitním systému a zdraví kostí.

Omega-3 mastné kyseliny

Možná jste překvapeni tím, že slanina může obsahovat i omega-3 mastné kyseliny. Záleží to na způsobu výroby a druhu slaniny, ale některé typy mohou obsahovat určité množství těchto zdravých tuků. Omega-3 mastné kyseliny jsou známé svými protizánětlivými vlastnostmi a přínosem pro zdraví srdce.

Příznivý vliv na psychiku

Neméně důležitý je i psychický aspekt. Slanina je známá svou bohatou a výraznou chutí, která může působit jako psychický stimulátor a přispívat k lepší náladě a pocitu spokojenosti. Samozřejmě, jako s jakoukoliv potravinou, je důležité zacházet s mírou, ale občas si dopřát kousek slaniny může být pro vaši psychiku prospěšné.

Antidepresivní účinky

Není to jen povznášející chuť, která slaninu činí příjemnou – existuje také několik studií, které naznačují, že konzumace slaniny může mít antidepresivní účinky. To může být spojeno s obsahem tryptofanu, aminokyseliny, která je prekurzorem serotoninu, neurotransmiteru spojeného s pozitivní náladou a emocemi.

Foto: Pixabay

Závěr

Slanina není jen prázdným požitkem pro chuťové pohárky, ale může mít také několik překvapivých zdravotních přínosů. Samozřejmě, není to potravina, kterou byste měli konzumovat v nadměrném množství, ale ve správném množství a v rámci vyvážené stravy může být slanina příjemným, a dokonce i užitečným doplňkem vašeho jídelníčku. Takže při další svačině i s kouskem slaniny si pamatujte, že si dáváte i malý kousek zdraví!

Zdroje info: zdravestravovani.eu, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/search/research-news/4719/

Náhledové foto: Pixabay