Přitahuje klíšťata určitá krevní skupina? Podle vědců je přitahují i vůně

Klíšťata

Klíšťata patří k nejznámějším parazitům vůbec. To jen svědčí o tom, jak jsou rozšířená. Schválně, kolik lidí ve vašem okolí už mělo klíště? Jak je možné, že někteří lidé je mají skoro pořád, zatímco jiní ani jednou? Podle vědců je to tím, že určité vlastnosti lidského těla klíšťata přitahují více. To je důvod, proč je někdo jako magnet na klíšťata. Tato malá zvířátka používají k nalezení své kořisti čich. Nejsou schopná létat, zato se velmi dobře udrží na vaší pokožce.

Klíšťata mají Hallerův orgán

Jedná se o malou smyslovou prohlubeň, která má klíšťatům pomoci „čichat“. Díky ní mohou odhalit chemikálie, jak je oxid uhličitý, čpavek a feromony – tedy látky, které emituje potenciální kořist. Hallerův orgán také detekuje infračervené světlo a vlhkost, což jim umožňuje zaměřit se na tělesné teplo okolních tvorů, které by jim mohly poskytnout lahodnou krevní potravu. Na rozdíl třeba od komárů nejsou klíšťata přitahována syntetickými vůněmi (v parfémech, pracích prostředcích, deodorantech). Přitahují je ale určité přírodní složky, jako třeba pižmový olej.

Klíště
Foto: Unsplash

Cukr v krvi a lidé s diabetem

Mezi lidmi putuje moudro, že lidé s diabetem, mají sladší krev, protože v ní mají obsaženo větší množství cukru. Žádné vědecké důkazy ale nenaznačují, že by si klíšťata měla více pochutnávat právě na lidech trpících cukrovkou. Avšak platí, že tito pacienti mohou být klíštětem více ohroženi z toho hlediska, že jejich imunitní systém je slabší a tudíž mají větší pravděpodobnost vzniku různých chorob, které klíšťata přenáší.

Přitahuje klíšťata určitá krevní skupina?

Existují studie, které potvrzují, že určitá krevní skupina je pro klíšťata „chutnější“, než jiné. Nejoblíbenější je pro ně skupina A, následuje 0 a pak AB. Skupina B je pro klíšťata nejméně atraktivní. Uvádí se, že až 36 % klíšťat preferovalo skupinu A, na skupině B si „pochutnalo“ jen 15 % klíšťat.

Co klíšťatům nevoní?

Nemusíte používat komerční repelenty, abyste odpudili klíšťata. Mezi nepříjemné pachy pro klíšťata patří tyto: citrusy (citron, pomeranč), skořice, levandule, máta peprná, eukalyptus, pelargónie, šalvěj, oregano, tymián a hřebíček. Některé z těchto se dají bez problémů pěstovat na zahradě, čímž můžete udělat svou zahradu bezpečnější. Tyto vůně je ale možné používat též ve formě esenciálních olejů či k výrobě domácích repelentů. Nespoléhejte na ně ale na 100 %. Je důležité zkombinovat je s dalšími opatřeními pro prevenci klíšťat (pevná obuv, dlouhé rukávy a nohavice, vyhýbání se vysoké trávě apod.).

Preferují klíšťata lidskou krev?

Zatím nebylo prokázáno, že mají klíšťata raději lidskou nebo zvířecí krev. Podle vědců záleží na mnohých faktorech, včetně povětrnostních podmínek.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/are-ticks-attracted-to-certain-scents/

https://danielcameronmd.com/what-blood-type-do-ticks-prefer/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29936803/

Foto: Unsplash