Šedý zákal

Šedý zákal a jeho léčení

Šedý zákal je bohužel poměrně frekventovaným onemocněním oblasti oka, které postihuje přímo čočku. Právě ta má za úkol lámat paprsky a pomoct zaostřovat jak na dálku, tak i na blízku. Když člověk šedým zákalem onemocní, čočka se začne postupně zahalovat a zrak slábnout. Nejedná se sice o onemocnění, které by bylo nějakým způsobem devastující a neléčitelné, ale jde o komplikaci, kterou je často třeba řešit operativně. Jaké jsou tedy rizikové faktor a příznaky šedého zákalu?

Co může způsobit šedý zákal

Příčiny šedého zákalu mohou být různorodé, a proto není od věci uvést je postupně jednu po druhé. Učiníme tak jednoduše přímo v odrážkách.

–          UV záření, při dlouhodobém vystavení oko značně trpí

–          kouření, a to v jakémkoli množství. Obecně se hovoří o 1 krabičce cigaret denně.

–          diabetes- cukrovkám trpí šedým zákalem nepoměrně častěji, než je tomu u zdravých lidí

–          obezita spojená s vysokým krevním tlakem

–          genetické predispozice člověka. Někteří lidé prostě šedý zákal mají v sobě.

–          probíhající léčba za pomocí kortikosteroidů.

Hlavní příznaky šedého zákalu

Podobně jako některá další onemocnění se i šedý zákal vyvíjí velmi pomalým způsobem. Na počátku necítíte vůbec nic. Postupem času se ale začne čočka zahalovat a dochází k tomu, že budete vidět čím dál tím hůř, a to zejména do dálky. Vše dojde až k tomu, že vám při korekci zraku nebudou pomáhat ani brýle. Zkrátka uvidíte značně špatně. Bude vám připadat, že se díváte přes mléčné zakalené sklo, které nelze odstranit. U mnohých lidí má šedý zákal příznaky takové, že mají chvílemi silný pocit oslnění ostrým světlem.

Léčba šedého zákalu a její možnosti

Jestliže chcete šedý zákal skutečně vyléčit a zbavit se jej jednou provždy, rozhodně je třeba absolvovat operaci. Základem operace šedého zákalu je odstranění zakalení čočky. Často se vše řeší zákrokem, který nese název extrakapsulární extrakce. Dochází při něm k odstranění čočky zakalené a jejímu nahrazení umělou. Ta se vsune do pouzdra a vidění daného člověka se zlepší.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *