Kosmetický průmysl

Sedm hříchů kosmetického průmyslu

Chcete být krásná, vypadat zdravě a také se tak cítit? Pak zapomeňte na reklamy a do drogerie vyrazte s lupou. Ve složení vašich oblíbených kosmetických výrobků se totiž skrývá úplný horor!

Pokud si kosmetické přípravky vybíráte na základě hezké vůně, nebo dobré reklamy, zpozorněte. Až vám zase bude nějaká kosmetická firma tvrdit, že její vědci právě objevili elixír mládí a vy si jej za dostupnou cenu můžete odnést z drogerie domů a zastavit tak tok času, zkuste se nejdřív přesvědčit, co se skrývá pod krásným obalem.

Postupně nám přestává být jedno, co jíme. Takže namísto fast foodů raději vyrážíme na farmářské trhy, kde si kupujeme jídlo s jasným složením i původem. Stejnou péči bychom měly věnovat i tomu, zda si na tělo nenatíráme přípravky, které za překrásnou vůní skrývají bezpočet toxinů, a které se při dlouhodobém používání nehezky podepíší na našem těle.

Chcete vědět, čemu byste se opravdu měli vyhnout? Pak si s sebou do drogerie vezměte příště dobré brýle, nebo raději lupu, protože složení bývá obvykle psáno těmi nejmenšími písmenky. Když projdete několik odstavců textu, který obsahuje pro většinu populace nevyslovitelné výrazy, narazíte na hezkou řádku chemikálií a kovů. Opravdu si něco takového chcete každý den nanášet na tělo? Pokud vás až do dnešního dne nenapadlo se složením kosmetických výrobků zabývat, možná se váš přístup změní po přečtení následujícího textu.

Reklamní slogany jsou chytlavé právě proto, že nemusí být založeny na pravdě. Kdyby byly pravdivé, zněly by asi takto: „Neefektivní, vyrobené z ropy, prolezlé chemikáliemi, ale jinak čistý zázrak!“ ale pro takovou kosmetiku byste asi neběžely.

Je na čase začít dělat vědomá rozhodnutí při nákupu kosmetiky – přece jen je to vaše kůže a vaše zdraví. Když zvládnete dešifrovat, z čeho se kosmetické výrobky skutečně skládají –
a že je to občas dřina – nemůžete již příště naletět!

Pokud si nechcete vědomě ničit zdraví, těmto 7 složkám se za každou cenu vyhýbejte!

1. Parabeny

Parabeny jsou bezesporu nejpoužívanější konzervační látky v kosmetickém průmyslu. Jsou téměř v každém krému, který běžně používáte, protože fungují jako preventivní ochrana proti plísním, houbám a parazitům, které by se jinak mohly množit ve vašich oblíbených výrobcích. Problém je v tom, že mohou být absorbovány pokožkou. To, že vašemu tělu zrovna neprospívají, dokazuje fakt, že parabeny byly často nalezeny v nádorech rakoviny prsu. Výzkumy naznačují možné souvislosti vzniku rakoviny prsu u žen a rakoviny varlat u mužů a dlouhodobého užívání parabenů. Detaily vzájemného působení nejsou zatím jasně zmapovány, ale stojí to riziko za to? Ve skutečnosti je právě tato obava důvodem, proč se na trhu množí produkty, které na svém obalu hrdě hlásají „paraben-free“.

Parabeny se mohou objevit v různých formách, takže si dávejte pozor na následující slova:

– benzylparaben,
– butylparaben,
– propylparaben,
– methylparaben,
– ethylparaben,
– isobutylparaben.

2. Ropa

Najít kosmetiku bez ropy, je trochu oříšek. Ropa se objevuje v tolika kosmetických produktech, že je to až směšné. Ale pokud se nad tím zamyslíte, ano, je to ta samá látka, ze které je vyrobený váš motorový olej, nemrznoucí kapalina do auta, či polystyren.
Proč kosmetiku z ropy zásadně nekupovat? Například proto, že může být karcinogenní, způsobuje hormonální nerovnováhu a zabraňuje pokožce dýchat.

Ropa se v kosmetice skrývá pod mnoha označeními. Tato byste si měli zapamatovat:

  • petrolatum,
  • xylen,
  • toluen,
  • minerální olej,
  • tekutý parafín.

3. Fenoxyethanol (Phenoxyethanol)

Protože spotřebitelé si jsou vědomi možných problémů s parabeny, objevil se novější konzervační prostředek pod názvem „fenoxyethanol“ a našel si svou cestu dokonce i do bio kosmetiky, kterou rádi volíme jako bezpečnější alternativu péče o pokožku.

Pokud však obsahuje tyto látky, nebrat! Japonsko nedávno zakázalo používání fenoxyethanolu ve všech kosmetických přípravcích, a většina ostatních zemí omezila jeho použití na max. koncentraci 1%.

Fenoxyethanol se běžně používá v různých výrobcích od těch pro mytí obličeje či těla až po hydratační krémy a make-up. Některé studie potvrzují, že tento konzervant vykazuje toxické účinky na tělo i při mírných koncentracích. Tyto účinky zahrnují:

• reprodukční a vývojové komplikace,

• kontaktní dermatitida (podráždění kůže),

• poškození mozku a nervové soustavy.

4. Dioxiny

Ty patří k těm nejhorším z nebezpečných chemických látek a opravdu si na ně dejte pozor. Přesto, že existují v potravinovém řetězci jako látky znečišťující životní prostředí, našly si dioxiny cestu do mnoha produktů péče o pleť. Vzhledem k tomu, že jsou to perzistentní sloučeniny, přetrvávají uvnitř těla delší dobu.

Dioxiny jsou známí „endokrinní disruptoři“, tedy hormonálně aktivní látky, pevně spojené s rakovinou. Pro tělo a orgány jsou jedovaté. Dioxiny nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan, PEG a laurethsulfát sodný (SLES).

Dioxiny se také nacházejí v neorganických tamponech, protože většina konvenční bavlny je geneticky upravená, vybělovaná bělidlem a používá se na ni postřik s pesticidy. Dámy, až budete příště mít své dny, zkuste se poohlédnout po tamponech z organické bavlny.

5. Nikl

Nikl je běžný prvek, kov, který se používá například při výrobě mincí a šperků, tepelných výměníků či baterií. Každý z nás je vystaven malému množství niklu, většinou prostřed-nictvím potravin, vzduchu, pitné vody, půdy, prachu a kontaktu s výrobky, které jej obsahují, včetně kosmetiky. Pokud se jedná o nízkou hladinu, je vše v pořádku. Problém však nastává při zvýšeném výskytu niklu. To může vést k poškození zdraví v závislosti na druhu kontaktu s niklem a také na jeho intenzitě. Nikl a jeho slitiny byly pro člověka klasifikovány jako potenciálně karcinogenní. Běžná je také alergie na nikl, která může způsobit vážnou kontaktní dermatitidu. Před deseti lety se objevil první případ alergie na nikl způsobené očními stíny, a bylo zjištěno, že alergii dokáže vyvolat už i 1 ppm niklu.

6. SLS (Sodium Lauryl Sulfate)a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Jak SLS, tak i SLES jsou levná a vysoce efektivní pěnidla. Pokud se teď hned podíváte do své koupelny, najdete je v seznamu složek u mnoha svých mycích i zkrášlovacích výrobků – od zubní pasty přes sprchový gel až po šampon. Mnoho firem přidává jednu z forem SLS do svých výrobků tak, aby se spotřebitelům jevily jako účinnější. Ve skutečnosti SLS způsobuje mnohem více škody než užitku. Přemýšlejte o tom tímto způsobem – kromě tělových produktů a produktů do koupele se tato přísada používá také do saponátu pro mytí aut. Chtěli byste své tělo mýt tím samým, co používáte na své auto? Výrobky bez těchto látek možná nenabízejí tak bohatou pěnu, ale jsou stejně účinné a neškodí vašemu zdraví. Jde jen o to si na ně zvyknout.

7. Formaldehyd

Formaldehyd je známý karcinogen, který je spojený s leukémií, rakovinou slinivky a kůže, způsobuje podráždění pokožky a také cirhózu. Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy, a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů.

Tato chemikálie je trochu více známá, takže většinou není uvedená na etiketě výrobku přímo. Spíše se šikovně skrývá pod některým z konzervantů. Dejte si tedy pozor na následující konzervační látky:

• DMDM hydantoin,

• Imidazolidinyl urea,

• Diazolidinyl urea,

• Quaternium-15,

• Bronopol,

• 5-Brom-5-nitro-1,

• Hydroxymethyl.

Pokud je některá z těchto chemikálií uvedena na etiketě, rozhodně se výrobku vyhněte.

Vzhledem k tomu, že se výše zmíněné látky nacházejí v drtivé většině kosmetických přípravků, budete si muset dát tu práci a najít výrobce, kterému, stejně tak jako vám, není jedno, zda si používáním jeho kosmetiky poškozujete zdraví.

V dnešní době naštěstí stačí zadat do vyhledávače heslo „přírodní kosmetika“ nebo „bio kosmetika“ a vyjede vám spousta značek, o kterých jste možná neměli ani tušení. Abyste ale nenaletěli, zajímejte se zejména o značky, které se mohou pochlubit certifikátem zaručujícím opravdu přírodní složení. Vyzkoušejte například italskou přírodní kosmetiku Anthyllis, která splňuje přísné podmínky „Eco Bio Cosmetics Standard“ a všechny její výrobky jsou certifikované agenturou ICEA.

Anthyllis nabízí produkty pro dospělé i pro děti. Zásadně není testována na zvířatech a výše zmíněné látky v jejích produktech nenajdete.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *