Šalvěj

Šalvěj a jeho účinky

Myslíte si, že šalvěj u vás v domácnosti prakticky nepoužíváte. Možná že ano, nicméně tento názor může být mylný. Šalvěj je totiž součástí různých směsí. Své místo si najde v mletých masech, paštikách, nádivkách, marinádách a také v dalších pokrmech. Mnohdy si dokonce najde své místo i v zubní pastě. Pamatujete na čarodějnici Saxanu a odvar z babského ucha, který potřebovala? Nejednalo se o nic jiného než odvar ze šalvěje.

Bylinka našich babiček

O faktu, že je šalvěj tradiční bylinkou, kterou používaly již naše babičky, není třeba nijak diskutovat. Už na konci 19. století se psalo o jejich vynikajících účincích na lidské zdraví. V Anglii tradovaly pověry týkající se toho, že v květnu by se měla šalvěj konzumovat, aby byli lidé zdraví. Už samotný název salvia pochází z výrazu zachraňovat, což je pro šalvěj jako takovou příznačné. Nejčastěji se používá při nemocech dýchacích cest. Klasicky se kloktá před operací mandlí. Výplachy s šalvějovými extrakty bývají tradiční záležitostí.

Bič na ženské problémy

Jestliže znáte účinky šalvěje, rozhodně se vyplatí ji využít i při ženských obtížích. Zmírňuje křeče související s menstruací. Vynikající je i v souvislosti s nepříjemnými návaly, které jsou typické pro těhotenství. Mimo jiné se doporučuje také v době, kdy jsou ženy v přechodu. Šalvěj je možné pochopitelně také použít i zevně. Jak? Na to se podíváme v následujícím odstavci.

Další možnosti využití šalvěje

Šalvěj si najde své využití i v jiných záležitostech. Vynikající je při urychlení hojení ran a také popálenin. Když se vám nadměrně potí nohy, pak se jedná také o výborného pomocníka. Použít můžete šalvěj i při vypadávání vlasů. Optimální je nechat ji vyluhovat přímo ve slivovici a pak postupně kapky využívat. Tinktura vás nevyjde nijak extrémně draho a vyrobíte si ji jednoduše.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *