Roupy

Roupy u dospělých lidí: Léčba se různí

Roupy patří mezi velmi nepříjemné infekce parazitického původu. Na jejím vyvolání se podílí červ nazvaný Enterobius vermicularis, který přežívá přímo v lidském střevě. Onemocnění je typické pouze pro samotného člověka a nejčastěji se projevuje u dětí, a to jak předškolního, tak i školního věku. Fakticky jde o nejčastější parazitické onemocnění, které se u nás nachází. Samotný parazit je typický bělavou barvou a velikostí. Samec má zhruba 2 až 5 mm a samice 8 až 13 mm. Nachází se díky speciálním přísavkám na střevní sliznici. Samice putuje z těla ven a po cestě do řitního otvoru rozesévá tisíce vajíček. Onemocnění je autoinfekcí a dochází k němu při kontaktu s vajíčky.

Prevence je základem

Nejčastějšími rizikovými faktory při případné nákazy jsou nedostatečná hygiena, slabší obranyschopnost a také samozřejmě přítomnost kolektivu dětí. I proto se jako základní preventivní opatření doporučuje zkvalitnění hygieny. Typické je zejména umývání si rukou i mýdlem po použití toalety. Dále je třeba eliminovat škrábání se v oblasti konečníku, ač k tomu roupy vyzývají. Každé rán je nezbytná sprcha, aby došlo k odplavení vajíček. Dále je nutné zmínit výměnu ručníků a v neposlední řadě také roztažení závěsů, jelikož vajíčka nesnáší světlo.

Jak se projevuje infekce roupy

V případě velmi mírné infekce se s příznaky nemusí nemocný skoro vůbec setkat. Masivní nákaza je ale viditelná již za pouhé dva týdny po požití vajíček. Typická je zejména tím, že řitní otvor postiženého člověka neskutečně svědí. Mohou za něj ukládající se vajíčka. Ta samice ukládají nejčastěji v teple, což je logicky hlavně v noci při spánku. V důsledku nákazy je člověk hodně nerovově labilní a vznikají také oděrky v důsledku škrábání se.

Léčba roupů u dospělých a dětí

K léčbě se v současné době používá hned několik různých přípravků. Jmenovat bychom mohli zejména volně prodejný lék Pyrvinium, jež se podává jednorázovým způsobem. Jeho úspěšnost je 95 %, takže dojde velmi rychle vyhubení všech parazitů. Jinak lze volit ještě přípravky obsahující mebendazol nebo albendazol.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *