Mateřská dovolená a práce

Rodičovská dovolená a zaměstnání

Ptáte se, jaký způsobem je vhodné skloubit rodičovskou dovolenou a zaměstnání? Pokud ano, jste na správné adrese. Pokusíme se vám totiž přesně poradit, jakým způsobem je možné postupovat. Většina žen si přeje bát na mateřské dovolené po dobu tří let a mít zajištěné místo ve firmě. Mnohdy ale okolnost donutí ženu jít znovu do práce, aby přinesla do domácnosti chybějící peníze. Podívejme se tedy na možnosti, které se ženám nabízejí.

Délka rodičovské dovolené a její možnosti

Pokud nevíte, jak dlouho trvá rodičovská dovolená, pak vězte, že délka jejího trvání je variabilní, a to do 2, 3 nebo 4 let věku malého dítěte. Zaměstnavatel je však povinen držet místo nejdéle do věku 3 let. Další variace se odvíjejí od konkrétní domluvy mezi ním a zaměstnanci. Délku rodičovské je možné měnit i v jejím průběhu. Celková výše rodičovského příspěvku je stanovena na 220 000 korun. Žadatel vyplní formulář na příslušném úřadu, a to dle místa bydliště.

Zkrácený úvazek jako řešení

Mateřská a rodičovská dovolená by neměla bránit práci na zkrácený úvazek. Zaměstnavatel může klidně pomoct danému zaměstnanci opět získat práci v podobě zkráceného úvazku. Zejména mnohé fyzicky a psychicky nenáročné činnosti lze bez větších problémů řešit klidně i na zkrácený úvazek. Momentálně je poptávka po zkráceném úvazku poměrně velká, nicméně sehnat jej na trhu práce je skoro nemožné. Nejčastěji se přesto jedná o místa asistentek anebo lze takto zaměstnat například učitele anebo jiné profese.

Jak dlouho musí držet zaměstnavatel místo?

Jestliže konkrétní zaměstnankyni nezanikne smlouva, musí zaměstnavatel držet pracovní místo, a to nejméně do 3 let věku malého dítěte, jak již ostatně bylo zmíněno. Po mateřské může žena získat i jiné místo, ale musí být u stávajícího zaměstnavatele. Musí se ale jednat o činnost shodnou s tou, kterou zaměstnankyně vykonávala před odchodem na mateřkou dovolenou. Pokud se firma přestěhuje, anebo zanikne, má zaměstnanec smůlu a o práci přichází.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *