cress-1564358

Řeřicha a zdraví

Vitamínová bomba zvaná řeřicha setá. Přesně takto je možné označit tuto plodinu, která si může najít své pevné místo na zahradách po celé České republice. Jestliže potřebujete zvýšit přísun vitamínů a ostatních tělu prospěšných látek, a to zejména na jeře po zimě, ale klidně i v jejím průběhu, není to žádný problém. Optimální je pochopitelně řeřichu setou vypěstovat doma ve vlastních podmínkách. Její pěstování není nijak náročné. My se budeme soustředit nejen na něj, ale i na látky obsažené v této rostlině a na její kuchyňské využití.

Vypěstujte si řeřichu doma

Vlastní rostlinu řeřichy si můžete doma vypěstovat klidně i na tácku. Nejprve si budete muset obstarat její semínka v květinářství nebo v prodejnách se zdravou výživou. Pak bude stačit pouze vata, popřípadě čistý tácek. Vatu navlhčíte a semínka do ní uložíte, aby byla neustále ve vlhku. Nesmí však plavat. Nádobu dáte do temného prostředí na dva až tři dny. Řeřicha by měla dosáhnout zhruba 4 centimetrů. Pak ji můžete dát na okno a za krátký čas se zazelená. Pak ji můžeme konzumovat. Sklízí se obyčejnými nůžkami.

Přínos řeřichy pro zdraví

V první řadě je třeba říct, že řeřicha představuje vynikající zdroj vitamínu C, K a také betakarotenu. Její součástí je i spousta nejrůznějších minerálních látek jako vápník, hořčík, draslík anebo železo. Obsahuje i mnohé enzymy, které ale ztrácejí na své účinnosti při tepelné úpravě. Proto je optimální konzumovat řeřichu syrovou. Pravidelnou konzumací této rostliny dokážete podpořit svůj metabolismus, zlepšit trávení a tvorbu krve. Vynikající je i na potíže s močovým měchýřem a čištění dýchacích cest.

Kuchyňské využití řeřichy

V kuchyni zaujme řeřicha již jen svou svěží zelenou barvou, a to v době, kdy čerstvá zelenina na talíři absentuje. Svou chutí do jisté míry připomíná palčivost ředkviček. Výborná je v pomazánkách, paštikách a salátech. Výborné je však posypat řeřichou i obyčejný čerstvý chléb s máslem. Dostane tak zcela výjimečnou chuť a aroma.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *