Řekni mi, jakou kávu piješ a já ti řeknu, jaký jsi

Snad nám odpustíte, že jsme si tohle notoricky známé rčení tak trochu upravili. Ovšem u kávy se rozhodně za nic podobného nemusíte stydět. Kávových kultur a zvyklostí je totiž na světě tolik, že si snadno můžeme najít tu, která nám bude vyhovovat nejvíce. A podle ní se také pozná náš charakter.

Nevěříte? Dokážeme vám to. Stačí se podívat na náš český národ. Jsme totiž tak trochu od každého něco. Sídlí v nás kousek duše Balkánce, Itala i amerického kolonisty…

Celý svět v jedné kávě

Jen málokde je míchání jednotlivých kultur kávy tak fascinující, jako právě v Čechách a na Slovensku. Ale nenechte se mýlit, my se nesnažíme nikoho napodobovat, spíše se chceme zorientovat a vybrat si pro sebe z jednotlivých způsobů to nejlepší.

Káva je jedinečný nápoj oplývající celou škálou chutí. Ale ne, pokud si ji připravíte z obyčejných instantních směsí, které s přehledem potlačí velkou většinu její chuťové rozmanitosti. Chcete si doma připravit lahodnou kávu jako z té nejlepší kavárny? Pak určitě popřemýšlejte nad nákupem kvalitního kávovaru.

Zdroj obrázku: Zlatezrnko.cz

Češi jsou fajnšmekři, ale nepohrdnou ničím

Dobrou kávu dokážeme opravdu ocenit. I proto se u nás v poslední době otevírá nových kaváren jako hub po dešti. Ovšem na druhou stranu ani nic radikálně neodsuzujeme, i proto má v gastronomickém provozu i v domácnostech stále ještě své nezastupitelné místo i legendární turek.

Máme rádi vyváženost chuti, ovšem když se nám chce, umíme ocenit i kávu výrazně hořkou nebo kyselou. A jak je to s těmi kávovými kulturami? Onoho zmíněného turka pijí především na Balkáně. Velké kávové drinky s nejrůznějšími příchutěmi jsou doménou Američanů a filtrovaná káva je zase vynález z Itálie

Dáváme si do nosu ve všech ohledech

Je dobrým zvykem sejít se v rámci rodiny alespoň jednou denně nad šálkem něčeho dobrého. Zatímco pro dospělé to bývá nejčastěji voňavá horká káva, děti dají přednost kakau nebo ovocnému čaji. Moderní kávovary proto umí připravit všechny tyto nápoje rychle, jednoduše a především kvalitně, takže je nerozeznáte od těch podávaných ve věší oblíbené kavárně. A cena? Ta je úplně někde jinde – jeden chutný šálek vás nebude stát ani 10 korun.

Zdroj obrázku: Zlatezrnko.cz

Možná i z tohoto důvodu se stále ještě těší oblibě i káva instantní,jež se pyšní přípravou v řádu několika vteřin. Bohužel málokdo ví, jak mocně je chuť i vůně kávy tímto způsobem přípravy degradována. Navíc jsou leckdy ve hře i nejrůznější uměle dotvářené příchutě…

O něco lépe je na tom káva bez kofeinu, vhodná zejména pro osoby se srdečními onemocněními nebo dospívají děti, které se chtějí účastnit pravidelných rodinných rituálů, ovšem kofein jako takový by ji ještě ničím prospět nedokázal.

Osobnost se určuje podle množství vypité kávy

Samozřejmě to není nutné brát úplně dogmaticky, ovšem všeobecně platí, že pokud si denně dopřáváte více než tří šálky denně, pak budete velmi pravděpodobně velmi výrazná a silná osobnost. A nezáleží na tom, v jakou denní dobu či v jaké podobě si svůj lahodný šálek s nápojem dopřáváte. Klidně může od rána a že do večer jet na klasické espreso nebo se pravidelně rozmazlovat lahodným capuccinem.

A co rychlost pití kávy? Jestliže si každý šálek vychutnáváte opravdu na maximum a neváháte u něj prosedět i víc než 10-15 minut, pak budete s největší pravděpodobností požitkář a skutečný pohodář. Neznamená to však, že byste měli okamžitě měnit své každodenní zvyky. V životě je důležité být především sví a o konzumaci kávy to platí rozhodně dvojnásob.

Zdroj náhledového obrázku: Zlatezrnko.cz

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.