Recept na krásné vlasy, pleť i nehty: pomůže levná ingredience – droždí!

Droždí

Potraviny, které máte v lednici, nemusíte používat pouze ke konzumaci. Poslouží i ke zkrášlování! Pro tyto účely se hodí i droždí. Kupujte si ale to, které je čerstvé – tedy kostkové. Instantní čili sušené droždí v prášku není příliš vhodné. Ty čerstvé totiž obsahují látky, ze kterých může prosperovat vaše pokožka, nehty i vlasy. Existuje několik způsobů, jak můžete droždí užívat pro dosažení krásného vzhledu.

Konzumace čerstvého droždí

Ne každému chuť droždí vyhovuje. Pokud s ní nemáte problém, tím nejjednodušším, co zabere současně na vlasy, nehty i pokožku, je konzumace droždí. Stačí šestinu kostky droždí rozdrobit a rozmíchat v horké/vroucí vodě či mléku. Nepřidávejte žádný cukr, protože ten by znamenal kalorie navíc a mohl by snížit množství vitamínů a minerálů v nápoji. Jakmile nápoj vychladne, můžete jej vypít. Pijte ho každý den po 30 dnů a poté si dejte 60 dní pauzu.

  • Nepřiberete! Kvasnice obsahují jen několik desítek kalorií. To je vzhledem k denní spotřebě zanedbatelné.
  • Nápoj nezpůsobuje mykózu. Jedním z důvodů, proč se zalévá horkou vodou, je zabití organismů, které by mohly tělu škodit.
Vlasy
Foto: Unsplash

Kvasnice na vlasy

Pokud nepatříte mezi ty, kteří by byli ochotní denně konzumovat droždí, můžete si z kvasnic vyrobit i domácí masku na vlasy. Kvasnice urychlují růst vlasů, zabraňují jejich předčasnému šedivění a podporují zdraví pokožky hlavy a pomáhají vyřešit problém s mastnými vlasy. Zde jsou dva recepty na masky na vlasy:

  • Celou kostku droždí rozdrobte do směsi, kterou vytvoříte ze 3 lžic mléka a 2 lžic ricinového oleje. Pořádně promíchejte, aby se všechny ingredience propojily. Naneste na suché vlasy a nechte působit 30 minut. Poté důkladně smyjte.
  • Kostku droždí rozdrobte v troše mléka. Nechte 10 minut odstát a pak přidejte 100 ml bílého jogurtu a 2 lžíce medu. Naneste po celé délce vlasů. Pro větší efekt můžete vlasy zabalit do potravinářské fólie a ručníku. Nechte působit hodinu a pak smyjte.

Droždí na pokožku

Připravit si můžete i masku na obličej a tělo. Kvasnice podporují hydrataci a zvláčňují pokožku, dodávají jí zdravější a krásnější vzhled.

  • Smíchejte 1 lžíci droždí a 1 lžíci mléka. Vzniklou kašičku naneste na pokožku obličeje a počkejte 15 až 20 minut. Poté sloupněte suchou masku z pokožky. Opláchněte vlažnou vodou.
  • Smíchejte 20 g čerstvého droždí, 1 lžíci mléka a 1 lžičku medu. Vmasírujte do obličeje a pak nechte působit 15 až 20 minut. Poté smyjte teplou vodou.
  • Smíchejte 20 g droždí a 1 lžičku bílého jogurtu. Vzniklou kaši naneste na 30 minut na obličej. Poté smyjte teplou vodou.
  • Pro hladší pleť a problémy s akné můžete použít i směs z citronové šťávy a droždí. Jednoduše smíchejte 1 lžíci droždí a 1 lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy a naneste na pleť. Nechte působit 15 až 20 minut a pak opláchněte. Aplikujte před spaním a těsně po aplikaci masky se nevystavujte slunci.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8647708/

https://piotrturkowski.pl/en/blog/yeast-on-hair-how-apply-what-effects/

https://sirri.co.uk/blog/fresh-yeast-mask-recipes-for-every-skin-type

Foto: Unsplash