Rakovina plic Čechy decimuje. Je častější než karcinom prsu!

kouření

Prvního srpna si zdravotníci i laická veřejnost připomínají Světový den rakoviny plic. Tato zákeřná nemoc v Česku postihuje stále vysoké množství obyvatel a s jejími rozvinutými stádii se potýkají čím dál mladší lidé. Přitom stačí nepodceňovat prevenci.

Nechvalný žebříček

Podle statistik zemře na rakovinu plic každoročně v České republice zhruba 6 000 lidí, což nás řadí na 17. místo v Evropě. Toto onemocnění se považuje především za nemoc seniorů, protože na ni trpí hlavně lidé mezi 60 a 70 lety. V poslední době se však objevuje i u mladých lidí a často v pokročilém stádiu. Na vině je i pandemie Covid-19, kvůli které bylo mnoho operací odsunuto nebo pacienti prostě zanedbali preventivní prohlídky a nepřišli. Právě prevence však dovede karcinom zachytit včas.

plícePlíce: foto Pixabay

Rakovina nebolí

Když karcinom vypukne, pacient to obvykle nezjistí hned. Příznaky jsou totiž snadno zaměnitelné třeba s nachlazením a malé nádory se nemusí projevovat vůbec. Prvním z příznaků bývá kašel, který je suchý a dráždivý. Nastupuje pozvolna a později se změní na silné záchvaty. Ty jsou prvním zdviženým prstem a důvodem pro návštěvu lékaře.

V pozdějším stádiu doprovází rakovinu plic vykašlávání hlenu s příměsí krve, dušnost a bolest na hrudi. Na špatnou prognózu poukazuje rychlé hubnutí a otoky krku a obličeje, které naznačují problémy s prokrvením hlavy. Při těchto příznacích už obvykle nádor metastazuje a šíří se do ostatních tělních tkání.

nekuřákNekuřák: foto Pixabay

Všechno stojí na prevenci

Jak se karcinomu plic vyhnout? V první řadě nekouřit tabákové výrobky! V tomto případě to mají zarytí nekuřáci snadnější, ale ani ti se nevyhnou možné genetické zátěži z rodiny. K nekouření je ještě potřeba přidat zdravý životní styl a pravidelné lékařské prohlídky. V příštím roce se navíc chystají lékaři spustit nový screeningový program, který by pomáhal zachytit malé nádory včas a zvýšil by tak podíl pacientů, kteří boj s chorobou úspěšně ustáli.

Zdroje: http://medicina.cz/clanky/13460/34/Svetovy-den-rakoviny-plic-1-srpna/

www.linkos.cz

Kouření: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.