Quinoa: Moderní super potravina?

Quinoa

Poslední dobou jsou velmi moderní tzv. superpotraviny. Krom toho, že jsou moderní, přispívají také zdraví.  Takovou super potravinou je i quinoa neboli merlík čilský. Proč je quinoa super potravinou a jak se dá konzumovat, se dozvíte v následujících řádcích.

Co je quinoa a odkud pochází?

Quinoi pochází z Jižní Ameriky a už staří Inkové měli tuto superpotravinu v každodenním jídelníčku. Dokonce incký vládce byl ten, který každý rok obřadně zaséval nová semínka této potraviny.  Proto se někdy quinoi překládá jako ,‚ matka zrno‘‘ a říká se jí pseudoobilovina. Po objevení Ameriky Evropany se tato obilovina přestala na čas pěstovat a nahradily ji jiné obiloviny.  Na konci 20. Století, ale začala znovu získávat na oblibě.

Co dělá quinoi superpotravinou?

Quinoa je považována za superpotravinu především kvůli nutriční kvalitě.  Zrna quinoi obsahují komplexní sacharidy a bílkoviny, které mají vysokou kvalitu i kvantitu. Dále obsahují vápník, železo, hořčík, zinek a řadu vitamínů ze skupiny B, vitamín C, E a také provitamín beta-karoten.  Quinoa obsahuje také tuky, které jsou ze 70% tvořeny polynenasycenými mastnými kyselinami. A navíc ti, co trpí celiakií nebo intolerancí lepku mohou být nadšeni, protože quinoi žádný lepek neobsahuje.

Jak se quinoi připravuje?

Možná, že jste se s touto pseudoobilovinou setkali.  Jde totiž o vhodnou alternativu k našim běžným obilovinám.  Tuto potravinu můžeme vidět jako přílohu k rybě nebo masu místo kuskusu nebo rýže. Dále v salátech nebo se quinoa podává samostatně ve formě kaše a to ať už sladké s ovocem, oříšky a medem nebo na slaný způsob.  K pečení se ale používat quinoa nedá, hodí se spíše k přípravě placek nebo k zahušťování polévek. Z quinoi se vyrábí také pálenka s názvem Chica. Oproti našim tradičním plodinám má však quinoa relativně vysokou cenu, což tak trochu brání rozšíření této potraviny v našich podmínkách.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.