Psychologická závislost na hazardních hrách: jak funguje a lze ji zvládnout samostatně?

Gamblerství

Závislost na hazardních hrách, nazývaná také kompulzivní porucha hazardního hraní nebo ludomanie, může být závažným problémem, který může vážně poškodit duševní zdraví a celkovou pohodu člověka.

Oblíbené hráčství je příčinou celosvětově nejrozšířenějších poruch chování. V České republice jsou hráči nejčastěji závislí na kasína s minimálnym vkladom. Než tedy začnete hrát hazardní hry, prozkoumejte bezpečnostní opatření.

Jak závislost na hazardních hrách ovlivňuje psychiku?

Kdykoli pro sebe uděláme něco příjemného (ať už je to konzumace čokolády, zamilovanost, hazardní hry), tělo uvolňuje hormon zvaný dopamin. Ten nám dodává onen uspokojivý pocit potěšení. V případě osob závislých na hazardních hrách slouží tento dopaminový nával jako motivace k tomu, aby pokračovaly v hraní navzdory možným rizikům a škodlivým následkům.

Mezi diagnostické příznaky poruchy hazardního hraní patří (mimo jiné):

  • Potřeba hrát pokaždé o více peněz, aby se člověk cítil dostatečně vzrušený;
  • Pocit úzkosti nebo nespokojenosti při snaze omezit nebo ukončit hraní.
  • Hraní hazardních her může poskytovat únik od negativních emocí a sloužit jako mechanismus zvládání těchto problémů. Tento návyk se může rychle stát návykovým, pokud pokračuje bez kontroly, protože hráč se začne stále více spoléhat na tuto činnost, aby si udržel dobrou náladu nebo se dostal z obtížných situací.

Rozpoznání problémů s hazardními hrami

Prvním krokem k uzdravení je přiznat si, že máte závislost. Je to bolestně nudné a klišovité přiznání, ale je to něco, co je zcela pravdivé. Mnoho lidí nakonec nashromáždí statisícové dluhy, začnou krást, nebo ještě hůře, potřebují pokračovat v hraní, aby získali peníze.

Proto je zásadní přiznat si, že máte problém, a označit se za „ludomana“. Dále je důležité se z ludomanie finančně zotavit, přečtěte si článek a zjistěte, jak na to.

Vedení deníku

Deník je nejen dobrým způsobem, jak zaznamenat svůj emocionální stav, což vám umožní přehodnotit události a zhodnotit, jak jste se cítili tehdy v porovnání s tím, jak se cítíte nyní, ale je to také dobrý způsob, jak zaznamenat svá vítězství.

Vedení seznamu příležitostí, kdy jste se rozhodli dát přednost jiné cestě před hraním, může být skvělou motivací a ujištěním, že hráč má sílu svou závislost překonat.

Důležité je také zaznamenávat prohry a vzpomínka na to, jak jste se při těchto recidivách cítili, vám může také poskytnout pozitivní posilu.

Změna volného času

Hraní hazardních her se často stává součástí každodenního života a rituálů lidí; je pro ně stejně přirozené jako ranní káva. Pro přerušení cyklu hráčského chování je důležité těmito rituály otřást a věnovat se něčemu novému. Stanovení cílů a úkolů, ať už jde o fitness, vzdělávání, duševní zdraví atd. může pomoci narušit rutinu a odvést vaši mysl od hraní hazardních her.

Nový koníček

Ačkoli to může znít jako klišé nebo ohraná písnička, nalezení nového koníčku nebo návrat k nějakému starému může být skvělým rozptýlením od problémového chování. Koníčky nejenže stimulují mozek a čas, ale také často člověka odvedou od situací, v nichž se hazardní hraní vyskytuje. Nahrazení negativního chování, jako je hraní hazardních her, pozitivními aktivitami také výrazně pomáhá zlepšit duševní zdraví a pohodu.

Naučte se být trpěliví

Studie ukázaly, že osoby závislé na hazardních hrách mají problémy s kontrolou impulzů a odloženým uspokojením. To znamená, že přestat hrát hazardní hry, aniž by se nejprve naučili ovládat tyto aspekty, často končí recidivou.

Naučit se techniky všímavosti a také to, jak vyčkat na pozitivní výsledky, může pomoci snížit úzkost, kterou zažíváte při odvykání hraní hazardních her.

Pamatujte, že v dlouhodobém horizontu vždy prohrajete

Mnoho lidí s nutkavým hráčským chováním se bude neustále snažit o vysokou výhru bez ohledu na to, kolik utratí. Často se tomu říká „honba za drakem“, protože snaha získat zpět ztráty hledáním výher vždy povede k dalším prohrám. Dokonce i ti, kteří pravidelně vyhrávají velké částky, se často ocitají v krizi, kdy se rychle hromadí finanční deficity.

Připomínat si, že vaše hraní téměř jistě nikdy nepřinese stálé výhry (a téměř jistě přinese pravý opak), vám může pomoci zvýšit soustředění a perspektivu na stinné stránky hazardních her.

Závěr

Je důležité si uvědomit, že jedním z hlavních dopadů závislosti na hazardních hrách je zvýšené riziko dalších poruch duševního zdraví, jako jsou deprese a úzkost. Ti, kteří mohou trpět závislostí na hazardních hrách, by měli dodržovat pravidla popsaná v tomto článku a vždy hrát s mírou.

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.