Víte, co je to zlomenina krčku a jak se dá léčit?

Zlomenina krčku

Ke zlomení krčku dochází, když se zlomí horní úzká část stehenní kosti. Toto poškození hrozí zejména starším lidem a lidem trpícím osteoporózou, kteří mají štíhlejší kosti náchylné ke zlomení. Obnovení pohyblivosti kyčelního kloubu vyžaduje operaci i rekonvalescenci, která může trvat několik měsíců. Abyste snížili riziko zlomeniny krčku stehenní kosti, je nezbytné pečovat o své zdraví.

Zlomenina krčku stehenní kosti

O zlomenině krčku zpravidla hovoříme v souvislosti se zlomeninou krčku stehenní kosti. Krček stehenní kosti je úzký a slabý úsek kosti, který se nachází mezi hlavou a tělem stehenní kosti. Navzdory tomu, že se toto poškození může zdát na první pohled nepatrné, může ve skutečnosti ohrozit život člověka. Toto poškození postihuje zejména starší lidi, a to z důvodu ubývání kostní tkáně. Zlomený krček způsobuje vážné bolesti a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

Jak poznáte zlomeninu krčku?

Příznaky zlomeniny krčku se zpravidla objeví náhle, okamžitě po poškození. V některých případech se však mohou vytvářet postupně a v průběhu času se stupňovat. Pravidelně se objevují:

  • Bolest: zpravidla extrémní a prudká – výjimečně může být i mírná. Většina pociťuje bolest ve stehně, vnějším kyčelním kloubu, pánvi a rozkroku. Bolest může také vystřelovat hýžděmi nahoru do nohy. I v koleni ji pocítíte.
  • Omezená pohyblivost: většina se zlomeným krčkem stehenní kosti nemůže stát ani chodit. Někdy je chůze a stání myslitelné, ale obvykle je zatížení poškozené nohy extrémně bolestivé.
  • Tělesné změny: Kromě uvedených nepříjemností budete mít na kyčli modřinu, jedna z vašich nohou se může zdát kratší než druhá nebo se vám kyčel nemusí zdát ve správné poloze a může být zkroucená až jakoby vytočená.
Zlomenina krčku 2
Foto: Pixabay

Jak probíhá léčba?

Začíná se s operací kvůli stabilizaci stehenní kosti a kyčelního kloubu. V několika případech se provádí částečná nebo úplná endoprotéza – náhrada poškozeného kloubu umělou protézou. Druh operace z velké části závisí na tom, kde a jak závažná je zlomenina. Také zda jsou zlomené kosti špatně zarovnány, na věku pacienta a na jeho zdravotním stavu. Zásadní součástí léčby je rovněž rehabilitace.

Lékař může předepsat analgetika, která pomáhají snižovat bolest a zamezí se vzniku zánětu. V případě, že jste prodělali operaci zlomeniny krčku, budou vám navíc podána antimikrobiální léčiva ke snížení rizika infekce a léky proti srážení krve, aby se předešlo trombóze a plicní embolii.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537347/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9241583/

Náhledové foto: Pixabay