Prsní implantáty prý snižují riziko rakoviny prsu. Tvrzení potřebuje více studií

Prsní implantáty

Hodně se mluví o tom, že prsní implantáty by mohly zvýšit riziko rakoviny prsu. Žádné studie toto tvrzení ale nepotvrdily. Jedna ze studií ve skutečnosti potvrdila naprostý opak: ženy, které mají prsní implantáty, prý mají o 27 % nižší riziko rakoviny prsu! Toto je naprosto překvapivá zpráva, vzhledem k tomu, že se mělo za to, že implantáty brání včasnému odhalení rakoviny prsu. Nicméně na to, aby se dalo tvrdit, že prsní implantáty skutečně fungují jako prevence rakoviny prsu, je ještě příliš brzy.

Prsní implantáty předmětem studie

Podle International Journal of Cancer došlo ke snížení počtu rakoviny prsu u žen s prsními implantáty o 27 %. Vědci porovnávali míru výskytu rakoviny prsu u 6 200 skandinávských žen s prsními implantáty ve srovnání s počtem rakovin prsu, které by se daly očekávat u populace žen bez implantátů. Studie trvala 16 let a ukázalo se, že ženy s implantáty byly o 27 % méně ohrožené touto život ohrožující nemocí.

Prsa
Foto: Unsplash

Další studie

Nejedná se o jedinou studii, která přinesla takové výsledky. Navzdory zjištěným výsledkům se neví, co je důvodem sníženého výskytu onemocnění. To znamená, že vědci stále ještě zkoumají, jak prsní implantáty vlastně souvisí s rakovinou prsu – pokud vůbec. Jedním z důvodů totiž může být to, že ženy, které si nechávají udělat prsní implantáty, pochází z nízkorizikové skupiny žen. To znamená, že ať už mají nebo nemají implantáty, riziko rakoviny prsu je u nich obecně nižší než u zbývající populace.

  • Většina plastických chirurgů nevloží implantáty pacientce, která má silnou rodinnou anamnézu týkající se rakoviny prsu.
  • Výsledky studie ale mohou ukazovat na to, že implantáty alespoň nepřispívají ke vzniku rakoviny prsu, když už ho nesnižují.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10526244/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7739707/

https://www.plasticsurgery.org/reconstructive-procedures/breast-reconstruction

Foto: Unsplash