Koronavirus

Protilátky proti koronaviru: existuje rozdíl mezi muži a ženami? A jak je to s účinností vakcín

Lidé, kteří už si prošli onemocněním nebo dostali vakcínu, si začínají vytvářet určité protilátky proti nemoci. Stejné je to i u koronaviru. Existuje spousta případů, kdy aktivace protilátek začíná již při první dávce vakcíny. Asi měsíc po dokončení druhé dávky vakcíny začínají hladiny protilátek klesat – avšak i nadále zůstávají v takovém množství, že nás dokážou ochránit buď před samotnou nemocí, nebo před těžkým průběhem onemocnění.

Provedení studie

Na athénské univerzitě (EKPA) byla provedena studie, jejímiž respondenty byly tři skupiny osob:

  • Dobrovolníci bez chronických onemocnění a lidé starší 80 let, kteří již dokončili proces očkování (dostali obě dávky vakcíny).
  • Lidé ve věku od 70 do 79 let a osoby, u kterých byly diagnostikované hematologické malignity a nádory – tyto osoby začali být očkovány.
  • Zdravotníci ve věku 25 až 67 let a osoby starší 80 let po očkování.

Covid

Foto: Pixabay

Jaké jsou výsledky studie?

Bylo zkoumáno, jaké hladiny protilátek u těchto skupin zůstávají, a to 22 dní po aplikaci první dávky očkování a 14 dní od podání druhé dávky vakcíny. Jaké bylo zjištění? Ukázalo se, že odpověď imunitního systému byla zaznamenána u všech věkových skupin. U osob starších 80 let je ale důležité, aby dostaly i druhou dávku, protože po první dávce nemají tyto osoby dostatečně silnou ochranu před onemocněním.

Očkování lidé a ochrana před nemocí

Mohlo by se tedy zdát, že lidé, kteří dokončili očkování, již nemusí nosit respirátory či dodržovat jiná opatření. Bohužel není pravdou, že ani osoby očkované se nemohou nakazit. Je pouze snížena pravděpodobnost nákazy. A tak i oni jsou nadále povinni dodržovat nařízení a opatření týkající se koronaviru, dokud neuplyne dostatečně dlouhá doba od ukončení očkování. Taktéž je velice důležité, aby druhá dávka vakcíny byla podána včas.

Úroveň protilátek proti viru

Ze studie taktéž vyplývá, že vyšší množství protilátek se tvoří u žen a také, že tvorba protilátek s věkem klesá.

Zdroj: https://www.iatropedia.gr/ygeia/koronoios-ekpa-me-antisomata-9-stous-10-meta-to-emvolio-se-poso-kairo-anaptyssontai/141897/

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *