Prospěšné látky v pampeliškách. Připravte si čaj nebo pampeliškový med

Mezi typické jarní rostliny rozhodně patří pampelišky. Jejich sytě žluté květy se objevují v trávníku, na loukách i na záhonech, kde jejich přítomnost tolik neoceníme. Zkuste však využít jejich potenciál a vyzkoušejte pampeliškový čaj, sirup nebo třeba přípravu pampeliškového medu. Podívejte se, proč jsou pampelišky zdravé a jaké látky obsahují.

Prospěšné látky v pampeliškách

Pampeliška rozhodně není obyčejný plevel, ale naopak rostlina, která si zaslouží pořádnou dávku pozornosti díky obsahu prospěšných látek. Najdeme v ní například zdroj vitamínu C. To ale rozhodně není všechno. Obsahuje také mangan, draslík nebo karotenoidy. Díky svým přirozeným antibakteriálním a antibiotickým účinkům jsou výbornou prevencí před celou řadou nemocí. Pravidelné užívání pampelišky je vhodné při problémech se žlučníkem nebo pro lidi s cukrovkou. Jen si dejte pozor na močopudný účinek takového čaje.

Ideální do salátu nebo na čaj

Pampelišky se snadno mohou stát velmi zajímavou a zdravou součástí jarních salátů. Pro tento účel sbírejte především listy, ale přidat můžete i pár květů. Jen dejte pozor, aby v nich náhodou nebyl nějaký brouček. Naopak na přípravu čaje jsou ideální právě rozkvetlé květy. Z nich také můžete připravit sirup nebo lahodný pampeliškový med, který budete moci užívat i později podle potřeby.

Foto: Pixabay

Výborná pro zdravé trávení a funkci ledvin

Díky obsahu zajímavých látek se pampelišky doporučují pro udržování zdravého trávení. Pomohou se zlepšením látkové výměny a s jejich pomocí doplníte i část minerálů a vitamínů. Kromě toho jde o podporu žlučníku nebo jater. Z dlouhodobého hlediska mohou pampelišky pomáhat i se snížením krevního cukru. Účinné jsou i při kožních problémech, takže odvar z pampelišek můžete zevně využít na čištění a péči o pleť. Zkrátka jde o univerzální rostlinu, která by své místo na zahradě rozhodně měla mít a během jarních měsíců si za to rozhodně poděkujete.

Zdroj: https://budejovice.rozhlas.cz/jezte-pampelisky-povzbudi-cele-telo-listy-dodaji-vitaminy-stava-pomuze-proti-7049384

Náhledové foto: Pixabay