Prodělali jste covid? Zde jsou nejčastější příznaky toho, že ano

Testy covid

Někteří lidé musí s léčbou covidu do nemocnice, jiný ho zvládnou téměř bez povšimnutí. Pokud jste prodělali nemoc a nešli jste na testy, je možné, že jste byli nakaženi právě tímto virovým onemocněním. Jak ale poznat, zda se skutečně jednalo o covid? Tato nemoc se projevuje podobným způsobem, jako třeba rýma nebo jiná respirační onemocnění. A má-li lehký průběh, pak je obtížné jej diagnostikovat bez testů.

Omikron – obávaná, ale mírná varianta

Omikron, ač se u spousty lidí projevuje velmi mírně, bez nutnosti ulehnout na lůžko, je jednou z nejzákeřnějších variant covidu. Velmi snadno se přenáší a zdá se, že kromě klasických respiračních příznaků (rýma, nachlazení, bolest hlavy) je spojen ještě spousty dalšími příznaky, které jsou pro onemocnění koronavirem naprosto nečekané. Můžeme je vidět zejména na kůži pacienta. Navíc je tato varianta covidu odolná i vůči očkování, což znamená, že ani ti, kteří se nechali očkovat nejsou chráněni.

Omikron

Foto: Pixabay

Příznaky typické pro omikron

Zejména u žen se do šesti měsíců po infekci vyskytuje neobvyklé vypadávání vlasů. Omikron doprovází také žaludeční potíže, ačkoli koronavirus považujeme spíše za respirační onemocnění. Průjem je leckdy jediným příznakem, že jste touto nemocí nakaženi. Žaludečními problémy obvykle trpí zejména lidé s oslabeným imunitním systémem. Další známkou může být konjunktivitida (oční infekce) ,ta je ale velmi vzácná. Co je ale pro omikron typické, jsou změny na kůži.

Změny na kůži pacientů

  • Covid prsty – svědivost v oblasti prstů na nohou, bolestivost. Mohou mít červenou až fialovou barvu, někdy dokonce s výskytem vyrážky, puchýřů a otoků
  • Popraskané rty – které navíc mohou být velmi bolestivé.
  • Suchá kůže – nejvíce se vyskytuje na místech, která jsou vystavena přímému slunečnímu záření, na hrudníku a krku. Vyrážka má růžovou barvu a velmi svědí. Přetrvává dlouho po prodělání nemoci.
  • Pálení – na rukou, nohou a loktech je toto pálení nejčastější. Přetrvává i několik týdnů po nakažení.
  • Kopřivka – nerovnosti na kůži, často také zbarvené červeně.
  • Omrzliny – na kůži mladých lidí se vyskytují červené nebo fialové bolestivé léze.

Zdroj: https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Skad-wiadomo-ze-przeszlismy-juz-covid

Foto: Pixabay