Proč máme na těle čím dál více pigmentových skvrn?

Pigmentové skvrny

Většina z nás si pod pojmem pigmentové skvrny představí klasické skvrny, které se vyskytují u jedinců světlého fototypu. Obvykle se jedná o jedince se světlými nebo zrzavými vlasy. Tato varianta skvrn je naprosto bezpečná jak z hlediska zdraví, tak z hlediska vkusu. V každém případě má několik lidí větší lokální pigmentové skvrny, které jsou z kosmetického hlediska nežádoucí.

Jak vnímat pigmentové skvrny?

Pigmentová skvrna se projevuje jako změna barvy kůže na určitém místě nebo místech na těle a vyskytuje se v různých velikostech a intenzitě. Může se objevit v podstatě v každém věku, dokonce i u malých dětí. Několik skvrn je jen kosmetický problém, který se dá napravit buď laserem, nebo mastičkami. V každém případě je však příliš mnoho takových, které mohou vyvolat nebo vést k rozvoji dalších problémů se zdravím.

Proč dochází ke vzniku pigmentových skvrn?

Vznik pigmentových skvrn je nejčastěji způsoben nedostatkem nebo nadbytkem melaninu. Jedná se o látku, která je zodpovědná za přirozené zbarvení vlasů, kůže, ale i očí. Proto mají jedinci s tmavší pletí více melaninu než jedinci se světlejší pletí. V kůži ho vytvářejí takzvané melanocyty, což jsou pigmentové buňky, a samotná látka vzniká metabolismem aminokyseliny tyrozinu.

Kromě toho, že melanin dodává kůži barevný tón, má ještě jednu důležitou funkci, a to ochranu kůže před sluncem. Pokud melanin chybí, jde o tzv. hypopigmentaci, ale dochází i k druhému případu hyperpigmentaci.

Jak lze odlišit pigmentové skvrny od těch nebezpečných?

Skvrny na kůži mohou měnit barevný tón a sytost. Několik lidí má bílé pigmentové skvrny, několik lidí má v určitém místě zčervenalou pleť, jiní mají hnědou až téměř tmavou pleť. V podstatě je tvar a velikost skvrn zcela individuální. Může se jednat o malý útvar, sotva několik centimetrů nebo na druhé straně o skvrnu, která pokrývá půl lýtka. Pigmentové skvrny na zubech je kategorie sama pro sebe.

Vyšetření kůže
Foto: Pixabay

V případě, že máte pigmentové znaménko, které vykazuje určité rysy může se jednat o druh rakoviny. Pokud se na vašem těle objeví podezřelá skvrna, neodkládejte návštěvu dermatologa. Čeho byste se měli obávat? Zvláštní tvar, kdy jedna polovina tvaru není stejná jako druhá, blokové nebo nepředvídatelné ohraničení, podezřelé zbarvení, tj. nevýrazný odstín, znaménko se rozšiřuje nebo svrašťuje, je drsné na dotek a je krvácivé!

Můžeme se chránit před vznikem pigmentových skvrn?

Odborníci považují za nejúspěšnější způsob, jak se vyhnout pigmentovým skvrnám, vyhýbání se slunečním paprskům v době nejvyššího UVB záření, tedy mezi 10. a 14. hodinou v letních měsících. V případě, že musíte být v této době na slunci, musíte svou pokožku dostatečně ochránit. Z tohoto důvodu se používají speciální fotoprotektivní předměty. V každém případě se při jejich výběru ujistěte, že obsahují ochranu proti UVB i UVA záření.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10304091/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142815/

Náhledové foto: