Nápoj PRIME: děti jej milují, rodiče nenávidí. Oprávněně

Prime

U mladistvých se stal velice moderní nápoj PRIME. Jedná se o energetický drink, který propagují dva zahraniční youtubeři (KSI & Logan Paul). Za půllitrovou láhev zaplatíte přes sto korun a navíc obsah není nic pro dětský organismus. Proto jej rodiče oprávněně nenávidí. Svým dětem by jej rozhodně měli zakázat, protože v jedné láhvi je tolik kofeinu, co ve dvou Redbullech. To už si s vlastními dětmi můžete radši uvařit kávu a bude to zdravější…

PRIME je energetický nápoj

I když po něm děti touží, tak to není nic pro ně. V jedné láhvi se ukrývá až 200 mg kofeinu (maximální denní množství pro dospělého je 400 mg, pro děti od 12 do 18 let pak 100 mg a děti pod 12 let by kofein neměli užívat vůbec). Jedna z variant tohoto nápoje se jmenuje Hydratation. Je určena pro sportovce k vyššímu výkonu, nicméně obsahuje látky, které by osoby mladší 18 let rozhodně užívat neměli. Oba youtubeři jsou sportovci a nápoj PRIME doporučují. Bohužel jejich videa vidí také nezletilí diváci. Když na něj pak narazí v obchodě, touží po jeho koupi.

Energetický nápoj

Foto: Pexels

Kofein může být nebezpečný i pro dospělé

Kofein bychom obecně měli konzumovat s opatrností, i když se mluví o celé spoustě příznivých účinků na lidské zdraví. Pokud ale kofeinu užíváme příliš, všechny přínosy z něj jdou stranou a zůstává jen celá spousta nevýhod. Mezi ně patří úzkosti, dehydratace, nespavost, problémy se soustředěním, vysoký krevní tlak a další. V současné době se vedou rozsáhlé debaty o tom, že tento nápoj by měl být pro nezletilé zakázaný – podobně jako alkoholické nápoje nebo tabákové výrobky.

PRIME obsahuje vitamín B

Při zkoumání lahví s nápojem PRIME můžete zjistit, že obsahuje spoustu vitamínu B, který je důležitý pro lidské zdraví. Vitamínu B6 a B12 ale obsahuje více, než je denní doporučené množství. Díky vitamínu B nápoj podporuje produkci energie, protože mění sacharidy, tuky a bílkoviny na energii. K tomuto ale není potřeba takového množství. Navíc, tento vitamín velice snadno přijmeme z potravin.

Umělé sladidlo v nápoji PRIME

Nápoj obsahuje umělé sladidlo sukralózu, které je méně kalorické. Opět se nejedná o nic, co by bylo prospěšné pro děti. Studie, které byly provedeny, zahrnovaly pouze dospělé osoby. Lze ale uvést, že pro děti mohou být negativní účinky umělých sladidel mnohem vyšší. Není známo doporučené denní množství. Umělá sladidla mohou ve skutečnosti vést k obezitě, ne jí předcházet.

Aminokyseliny v nápoji PRIME

Aminokyseliny by měly pomáhat při regeneraci svalů. Není těžké je získat z potravy (obsaženy jsou v masu hovězím, vepřovém i drůbežím, v rybách, fazolích, tofu a ořeších). Samy o sobě škodlivé nejsou. Stejně tak elektrolyty, které se v nápoji nachází, by děti měly přijímat z lepších zdrojů, jako je ovoce a zelenina.

Zdroje info:

https://www.kupi.cz/magazin/clanek/23507-kofola-prime?fbclid=IwAR2N8b8BVje-XuzWOKLT_sKjTW0kLfwDsd8efdplJg-59eoJPOmWqVDoahI

https://www.consumerreports.org/health/hydration-beverages/the-truth-about-whats-really-in-prime-energy-drinks-a2960180425/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7177467/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5696634/

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0265203021000007840

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7049526/

Náhledové foto: Radek Štěpán