Vitamín C

Proč je céčko důležité a jak jej doplňovat

Slýcháváme již od dětství, že vitamín c je prostě skvělý a musíme jej doplňovat. Jde o jeden z nejdůležitějších vitamínů pro naše tělo. Zvláště v období zimy je pak důležité jej pravidelně doplňovat, abychom se nestali obětí nachlazení, chřipek a podobně. Funguje totiž blahodárně na náš imunitní systém. Tělo se dokáže lépe bránit proti cizím patogenům. Pojďme se podívat, jak tento vitamín doplňovat a s čím nám pomůže.

Kolik vitamínu C tělu dodávat?

Základní otázka – kolik vitamínu vlastně potřebuje naše tělo? Jde o otázku ne zcela jednoznačnou, i co se názorů odborníků týče. Optimálně se však stanovuje něco kolem 80 mg za den pro dospělé. U sportovců, kteří spalují rychleji je to až 200 mg. Nesmíme však zapomínat i na to, že všeho moc škodí. To platí i o vitamínu C. Při vysokých dávkách dochází k velké zátěži některých orgánů – zejména ledvin. Vitamín C je totiž rozpustný ve vodě a množství této látky, které tělo nespotřebuje, se vylučuje močí. Nemůže tedy dojít k žádnému předávkování, avšak dlouhodobě se mohou tvořit ledvinové kameny. Jediný případ, kdy se doporučují takzvané megadávky vitamínu C (cca 12 000 mg za den) je při onkologické léčbě. V běžných situacích to však není doporučované.

Ochrana před nemocemi

Takzvané céčko nám velmi pomáhá při boji s nachlazením, chřipkou a dalšími sezónními onemocněními. Jeho působnost však není neomezena a neměli bychom od této látky čekat zázraky. V případech již vyskytlé nemoci nemá vitamín C téměř žádný vliv na zkrácení doby léčení. Co je však předností céčka, je jeho role při prevenci. Zde je nezastupitelný. Mnohé poznatky hovoří o tom, že pokud se například blíží pravidelné období chřipek, je dobré v předstihu 4 – 8 týdnů předem nasadit zvýšenou dávku vitamínu C. Nemoc se vám velmi pravděpodobně vyhne nebo nebude tak fatální.

Přírodní zdroje vs. tablety

Je dobré dávat přednost přírodním zdrojům. Je dokázané, že vitamín C je stejně tak stravitelný pro tělo v přírodní nebo umělé podobě. Z tohoto hlediska je to tedy jedno. Když však začínáme jíst například šumivé tablety, které jsou lépe vstřebatelné než obyčejné, dochází k přijímaní vyšších dávek vitamínu C, než tělo potřebuje, a tak se zbytek vylučuje močí. V takovém případě, tedy platíte i za to, co stejně vaše tělo nevyužije.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *