Proč hliník není vhodný pro lidské zdraví? Poškození DNA i stárnutí

Alobal

Hliník je prvek, se kterým přicházíme do styku poměrně často. Například ve formě alobalu. V našich potravinách a také kosmetických přípravcích by se ale měl vyskytovat minimálně. Může totiž způsobit oxidační směs buněk, díky kterým může vzniknout problém s poškozením DNA a se stárnutím buněk. Proto hliník považujeme za nebezpečný toxin, který může poškodit lidské zdraví. Hliník není pro život nezbytný.

Co je hliník?

Hliník řadíme mezi kovy. Má stříbřitě bílou barvu a je nejhojnějším kovem v zemské kůře. Zcela přirozeně jej můžeme najít v půdě, vodě a vzduchu. To by mohlo způsobit dojem, že se jedná o bezpečný prvek, se kterým můžeme koexistovat. Do jisté míry ano. Ve zvýšených koncentracích, ale způsobuje potíže. Do lidského těla se může dostat prostřednictvím úst, vdechování či kůží. Hliník nelze zničit, může pouze měnit svou formu.

Deodorant
Foto: Pixabay

Proč je hliník nebezpečný?

Hliník působí na nervový systém jako jed. Hromadí se v orgánech člověka (či zvířat), zejména v ledvinách, mozku, plicích, játrech a štítné žláze. U štítné žlázy je problém v tom, že když je absorbován hliník, už nemusí být absorbován vápník, což může vést ke křehkým kostem. U dětí může hliník zpomalit jejich růst. Hliník napadá zejména centrální nervový systém, proto s ním souvisí onemocnění, jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Může být ale také příčinou rakoviny prsu, poruchy kostí a dokonce i autismu.

Je možné se mu vyhnout?

Hliník může být obsažen i v produktech, u kterých byste to nečekali. Pokud se mu chcete vyhýbat, budete muset číst složení výrobků. Hliník můžete najít v přípravcích na vlasy (laky na vlasy, pěny atd.), make-upu, deodorantu, alobalu, plechovkách či lécích. Není to jednoduché, ale vyhnout se mu můžete.

Co způsobuje hliník v antiperspirantech?

Hliník působí adstringentně na keratin. Dojte k uzavření potní žlázy, díky čemuž nastává kýžený efekt – pot neuniká na povrch a nezpůsobuje nevzhledná kola v podpaží. Bohužel se ale pot, který se nedostane ven, hromadí uvnitř těla. konkrétně v lymfě. To může zabránit uvolňování hormonů.

Zdroje info:

https://www.netoxickadomacnost.cz/Jakym-latkam-se-vyhybat-ve-slozeni-b84105.htm

https://www.hotzehwc.com/2018/04/5-reasons-to-avoid-aluminum/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5651828/

Foto: Pixabay