Prkno je skvělým cvikem na zpevnění těla. Má ale svá pravidla

Prkno

Jedná se o cvik, který je vhodný i pro maminky po porodu. Prkno vypadá jednoduše, ale dá vám zabrat. S tímto cvikem posilujete všechny svaly, které tvoří jádro těla – čily svalstvo břišní, zádové, pánevní. Posilování tohoto svalstva je důležité, protože je potřebujete při každém pohybu. Pokud vás například bolela záda, pak víte, že je těžké se hýbat, ale i ležet. Svalstvo vašeho jádra je důležité pro celkové držení těla, ale i pro zachování rovnováhy.

Svaly, které prkno procvičuje

Prkno mohou cvičit maminky po porodu, ale také vrcholoví sportovci, protože se zaměřuje na základní svalstvo. Pokud cvičíte prkno, pak posilujete tyto svaly:

  • břišní svaly,
  • spodní část zad,
  • boky,
  • ramena.

Procvičováním tohoto svalstva můžete docílit spousty přínosů, které jsme již popsali výše. Řada lidí se ale z nevědomosti dopouští chyb, které mohou vést k problémům se zády i držením těla. Proto je dobré vědět, jakých nejčastějších chyb se lidé při cvičení dopouští. Pomocníkem při cvičení prkna může být provádění tohoto cviku před zrcadlem.

Prkno
Foto: Unsplash.com

Chyba č. 1: Zakulacená záda

Ve snaze udržet své tělo se spousta lidí dopustí toho, že zakulatí záda. V takovém případě ale neposilujete břišní svalstvo ani boky, ale pouze paže. Navíc dochází k příliš velkému tlaku na páteř. Není proto divu, že vás mohou po čase začít bolet právě paže a záda. Napravit to můžete tak, že se opřete o paže, které máte široce od sebe.

Chyba č. 2: Zadržování dechu – prkno vyžaduje pravidelné dýchání

Zadržujete-li dech, dochází k tomu, že se zapojí svalstvo, které s prknem příliš nesouvisí. Nadměrně tak můžete zatěžovat zejména šíjové svaly. Díky této chybě proto nedostáváte ze svého cviku to, co by vám mohl přinést, kdybyste jej cvičili správně. Při nádechu rozšiřujete své břicho, při výdechu se pupík posune směrem k páteři a žebra poklesnou. I správné dýchání patří k tomuto cviku, protože jak dýcháte, tak zapojujete důležité svaly.

Chyba č. 3: Boky jsou příliš nízko

Této chyby se obvykle dopouštíte až po určité chvíli cvičení. Únava břišních svalů způsobí, že je povolíte společně s hýžďovými svaly. A tím je přestanete procvičovat. Poznáte to obvykle tak, že můžete cítit bolest v dolní části zad.

Chyba č. 4: Prkno a nesprávná poloha hlavy

Pokud se díváte příliš vysoko nebo naopak příliš nízko, ovlivňuje to, jaké svaly při cvičení zapojujete. V důsledku nesprávného držení hlavy vás může začít bolet za krkem. Dívčete se na podlahu, ale hlava musí být v jedné ose se zády, hýžděmi a nohama.

Chyba č. 5: Zadek je příliš ve vzduchu

Nadzvednout zadek výše při cvičení prkna vede k úlevě. Nicméně „odpojíte“ svalstvo, které chcete procvičovat. Při správném cvičení jsou vaše ramena o něco výše, než pánev.

Zdroje info:

https://themovementparadigm.com/8-common-mistakes-in-your-plank-and-how-to-improve-it/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8399219/

Foto: Unsplash.com