Parkinson

Příznaky Parkinsonovy nemoci

Parkinsonova nemoc se řadí mezi velmi nepříjemná onemocnění. Poprvé popsána byla již v roce 1817, a to britským lékařským expertem Jamesem Parkinsonem. Do češtiny se toto onemocnění často překládá jako obrna třaslavá, a to především díky projevům, které si mimo jiné také popíšeme. Při Parkinsonově nemoci dochází k masivnímu úbytku nervových buněk z oblasti středního mozku. Tyto buňky zásobují organismus dopaminem, jenž je prostředníkem přenosem signálů mezi jednotlivými nervovými buňkami. Při nedostatku dopaminu se tělo mnohem hůře koordinuje.

Hlavní rizikové faktory Parkinsonovy nemoci

Jen velmi složitě bychom odhadovali, u koho onemocnění propukne a komu se naopak vyhne. Stále totiž vědci neznají příčiny tohoto onemocnění. Někdy závěry vědců poukazují na genetické predispozice. Bohužel prokazatelných dědičných přenosů onemocnění je minimu, takže se spíše jedná o nemoc, která není geneticky dána a vzniká u některých lidí. Mnohdy se uvádí jako příčina i užívání psychotropních a halucinogenních látek. Nejčastěji jde o heroin a jiné těžké drogy. Hovoří se i o virové infekci, která může vniknout do vnitřní části hlavy při úrazech.

Prevence Parkinsonovy nemoci

Bohužel je třeba říct, že žádná účinná prevence proti Parkinsonově chorobě neexistuje. Existují ovšem látky, které jsou schopné průběh nemoci zpomalit a zvýšit produkci zmiňované látky dopamin, která je nezbytná pro přenášení signálů. Nejvhodnějším producentem dopaminu je vitamín B6, který si lidské tělo může obstarat díky stravě. Nachází se hlavně v rybách, drůbežím mase, bramborách nebo v banánech. Vynikající je jako prevence i ženšen. Z doplňků stravy jmenujme ještě mučenku, česnek či kozlík lékařský.

Příznaky a projevy Parkinsonovy nemoci

Příznaky i projevy Parkinsonovy choroby jsou do značné míry individuální. Mezi první symptomy se řadí pocity těžkosti a ztuhlosti dolních i horních končetin. Docházet může i ke snížení sekrece slin, potu a slz. Typickým příznakem je tremor, tedy třes. Dále jsou typické i nekoordinované pohyby. Z dalších projevů jmenujme ještě pomalou chůzi v předklonu, zácpu nebo inkontinenci.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *