Bolest za krkem

Příčiny a řešení bolesti za krkem

Každý to asi známe. Čas od času se dostaví bolest za krkem a ztuhlý krk. Jde o nepříjemný neduh, který nám znesnadňuje fungování v práci, škole a v životě obecně. Příčin je mnoho. Od sedavého zaměstnání a práce napočítači přes špatný spánek až po nesprávné držení těla.

Příčiny

Oblast krční páteře je nejpohyblivější a tím pádem i nejnamáhavější částí páteře a těla vůbec. Není tedy divu, že bolestmi krku je zasažena valná většina populace a u vysokého procenta postižených jde o chronickou potíž, která trvá dlouho a opakovaně. Navíc při bolesti za krkem může bolest pronikat i do ramene a dalších částí, které jsou krku přilehlé. Příčiny jsou například již výše zmíněná dlouhotrvající práce na počítači. V situacích, kdy dlouho nepohybujeme hlavou, se stává krk ztuhlým. Navíc může bolest pronikat a měnit se i v bolest hlavy. Další příčinou je špatná poloha krku při spánku. Na vině může být špatný polštář, matrace či množství podložek pod hlavou.

Projevy

Bolest za krkem a ztuhlý krk se může projevovat hned několika bolestivými syndromy. Prvním může být nerovnováha mezi svaly krku (předními a zadními) nebo nerovnováha mezi lopatkami a svaly na prsou. Některé svaly se potom můžou zkracovat a další natahovat. Dalšími projevy tohoto horního zkříženého syndromu můžou být kulatá záda či předsunutá hlava. Dalším syndromem může být ten cervikokraniální. Projevuje se bolestmi hlavy a příčiny se nacházejí v nejvyšších patrech krční páteře. Dále může bolest pronikat do ramen a paží.

Léčba problému

Velké množství lidí tyto problémy ale neřeší. Důležité přitom je, aby vždy lékař stanovil diagnózu. Jde o tolik komplikované problémy, že při chronických obtížích samoléčba nepomůže. Léčba potom závisí na fyzioterapeutickém plánu stanoveném odborníkem. Pokud však jde o obtíže, které jsou způsobeny pouze špatným držením těla, můžeme se pokusit o nápravu pomocí cviků. Dobré je také upravit pracovní prostředí a zakoupit pomůcky pro dobré držení těla. Dobré je také krk nahřívat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

  1. Vladimír Odpovědět

    Dobrý den.Mám velký problem s krční páteří. Už jsem dvakrát navštívil svého lékaře , který mě uvolňuje svalstvo opichama , které nepomáhají. Někdy se to dá vydržet přes den , ale v noci to mě probudí a palčivá bolest za krkem a ke klíční kosti se stupňují na nesnesitelné. Postoupil jsem rengen krční páteře kde mě našli , že mám skoliosu krční páteře a půl plotýnky C6 pryč. Dá se to nějak léčit? Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *